Notowania

wiadomości
20.07.2012 14:28

GUS: spadł wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej w lipcu

Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej (SI) kształtuje się w lipcu na poziomie niższym od odnotowanego przed miesiącem oraz przed rokiem - wynika z piątkowego komunikatu GUS.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej (SI) kształtuje się w lipcu na poziomie niższym od odnotowanego przed miesiącem oraz przed rokiem - wynika z piątkowego komunikatu GUS.

"W lipcu na niewielkie pogorszenie wskaźnika syntetycznego w stosunku do czerwca wpłynął nieznaczny spadek jego składowych w przemyśle i budownictwie przy utrzymaniu się wartości zbliżonych do odnotowanych w ubiegłym miesiącu w handlu i usługach. W skali roku wszystkie składowe wskaźnika uległy obniżeniu, w największym stopniu w budownictwie i usługach" - napisano w komunikacie.

Dodano, że "w porównaniu do poprzedniego miesiąca odnotowano niewielki spadek w zakresie zarówno ocen diagnostycznych, jak i prognostycznych". "Obydwie składowe wskaźnika kształtowały się na niższym poziomie niż przed rokiem" - podano.

Metodologia obliczania przez GUS wskaźnika syntetycznego koniunktury gospodarczej dla Polski (Synthetic Indicator - SI) oparta jest na metodologii wskaźnika ESI (Economic Sentiment Indicator - ESI) opracowanego i obliczanego przez Komisję Europejską dla poszczególnych krajów Unii Europejskiej, strefy euro i Unii Europejskiej ogółem.

Do budowy syntetycznego wskaźnika koniunktury gospodarczej dla Polski wykorzystywane są wskaźniki proste odnoszące się do wybranych pytań, wyrównane sezonowo, pochodzące z badań koniunktury przemysłu, budownictwa, handlu i usług. Do konstrukcji SI zastosowano następujące wagi: 50 proc. dla przetwórstwa przemysłowego, 6 proc. dla budownictwa, 6 proc. dla handlu, 38 proc. dla usług. Są to zaadoptowane wagi metodologii Komisji Europejskiej wynoszące odpowiednio: 40 proc. dla przemysłu, 30 proc. dla usług, 5 proc. dla budownictwa, 5 proc. dla handlu, 20 proc. dla konsumentów.(PAP)

fdu/ osz/ amac/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz