Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

GUS: spis rolny przebiega bez problemów

0
Podziel się:

Około 1 mln 140 tys. rolników przekazało dotychczas dane rachmistrzom
spisowym nt. swoich gospodarstw. Spis rolny przebiega bez problemów, największe trudności związane
są z brakiem zasięgu internetu - poinformował we wtorek PAP rzecznik GUS Wiesław Łagodziński.

Około 1 mln 140 tys. rolników przekazało dotychczas dane rachmistrzom spisowym nt. swoich gospodarstw. Spis rolny przebiega bez problemów, największe trudności związane są z brakiem zasięgu internetu - poinformował we wtorek PAP rzecznik GUS Wiesław Łagodziński.

Ponadto 35,6 tys. rolników uczestniczyło w spisie przez internet, a przez telefon odpowiedzi udzieliło 44 tys. właścicieli gospodarstw.

"Jestem zadowolony z przebiegu spisu rolnego" - powiedział PAP Łagodziński. Jak zauważył, w niektórych województwach spisano już prawie 70 proc. gospodarstw. np. w woj. opolskim, dolnośląskim, wielkopolskim, a ponad 65 proc. w województwach zachodniopomorskim i mazowieckim.

Jak zaznaczył rzecznik, w zasadzie nie ma trudności z uzyskiwaniem informacji. "Do mnie nie dotarły drastyczne przypadki odmowy, ale spis jest traktowany jednak bardzo +czujnie+. Rolnicy pytają często do czego potrzebna jest dana informacja" - mówił Łagodziński. Podkreślił, że spis rolny jest bardzo spopularyzowany przez media, co ułatwia pracę rachmistrzom spisowym.

Największym problemem jest dostęp do internetu. Brak zasięgu utrudnia przekazywanie danych przez rachmistrzów, ogranicza także rolnikom możliwości korzystania z tej formy przekazu. Rolnicy, którzy mogą dokonać tą drogą tzw. samospisu, największe kłopoty mają z dokładnym wypełnianiem ankiety spisowej. Jak zauważył rzecznik, jest to pierwszy spis, przy którym nie może być wątpliwości interpretacyjnych, nie można zostawić niewypełnionych rubryk.

Według danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej, z usług szerokopasmowego internetu w poszczególnych gminach może korzystać zaledwie 30-50 proc. wiejskich gospodarstw domowych. Najgorzej pod tym względem wygląda sytuacja w regionach położonych na tzw. ścianie wschodniej.

Przesłanie kwestionariusza drogą elektroniczną jest możliwe jedynie do 17 października.

Spis rolny zakończy się 31 października. Obejmie on 1,8 mln gospodarstw rolnych o powierzchni powyżej 1 ha oraz reprezentatywną próbę ok. 150 tys. gospodarstw poniżej 1 ha. Planowane jest także przeprowadzenie na zlecenie KE badania metod produkcji rolnej na próbie 200 tys. gospodarstw.

Spis ma na celu dostarczenie informacji m.in. dotyczących ogólnej charakterystyki gospodarstwa rolnego, powierzchni gruntów, zasiewów, pogłowia zwierząt gospodarskich. GUS chce także zebrać informacje o liczbie ciągników i innych maszyn rolniczych, o zużyciu nawozów, strukturze dochodów gospodarstwa rolnego oraz o korzystaniu z programów wsparcia dla rolnictwa.

Raport ze spisu rolnego ma być przygotowany do połowy 2011 r., a informacje o polskim rolnictwie mają być przekazane do Eurostatu do końca marca 2012 r. Dane te są potrzebne Komisji Europejskiej do konstruowania Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku.(PAP)

awy/ je/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)