Notowania

gwatemala
13.09.2012 23:34

Gwatemala: Ponad 33 tys. ludzi ucieka przed erupcją wulkanu

Chmura dymu i pyłu dotarła na wysokość około 5 kilometrów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Kevin.sebold/CC BY-SA 3.0/Wikimedia)

*Przedstawiciel służb ewakuacyjnych Sergio Cabanas powiedział, że ewakuowanych zostanie 17 wsi leżących wokół wulkanu Fuego, na południu kraju. Dotychczas swoje domy opuściło ok. 8 tysięcy ludzi. *Władze Gwatemali nakazały ewakuację w sumie ponad 33 tysięcy osób z powodu silnej erupcji jednego z najaktywniejszych wulkanów w Ameryce Środkowej. Chmura dymu i pyłu dotarła na wysokość około 5 kilometrów.

Ten wznoszący się na wysokość 3835 m n.p.m. wulkan położony jest 16 km na południowy zachód od kolonialnego miasta Antigua, które jest jedyną z największych atrakcji turystycznych Gwatemali. Według władz miasto na razie nie jest zagrożone.

Wulkanolodzy informują, że warstwa osadzającego się popiołu w niektórych miejscach ma grubość 2,5 cm, a lawa wypluwana przez wulkan Fuego wypływa na odległość 600 metrów od krateru.

Oczekuje się, że silna erupcja, która rozpoczęła się o godz. 4 czasu polskiego (godz. 12 czasu polskiego), potrwa jeszcze kilkanaście godzin. Gwatemalski Czerwony Krzyż poinformował o otwarciu 10 tymczasowych schronisk, do których trafią ewakuowane osoby.

Czytaj więcej na podobne tematy w Money.pl
Groźna erupcja wulkanu. Trwa ewakuacja Na północnym zachodzie kraju wydobywa się pył i gaz.
Pumeks dryfuje po Pacyfiku. Badacze w szoku Swobodnie pływające po oceanie wulkaniczne skały magmowe, czyli pumeks, rozmiarami przypominają piłeczkę golfową.
Erupcje wulkaniczne mogą ochładzać klimat Naukowcy podają przykład erupcji wulkanu Pinatubo na Filipinach w 1991 r. W jej wyniku na pewien czas globalna temperatura obniżyła się o pół stopnia Celsjusza.
Tagi: gwatemala, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz