Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Gwiazdy na Gwiazdkę" - wystawa grafiki i rysunku XX wieku

0
Podziel się:

"Gwiazdy na Gwiazdkę" - taki tytuł nosi wystawa otwarta w czwartek w Muzeum
Narodowym w Warszawie. Zaprezentowano na niej blisko 100 grafik i rysunków autorstwa 30 wybitnych
artystów XX wieku, pochodzących ze zbiorów własnych muzeum.

*"Gwiazdy na Gwiazdkę" - taki tytuł nosi wystawa otwarta w czwartek w Muzeum Narodowym w Warszawie. Zaprezentowano na niej blisko 100 grafik i rysunków autorstwa 30 wybitnych artystów XX wieku, pochodzących ze zbiorów własnych muzeum. *

Wystawa ta jest skrótowym pokazem światowej historii sztuki ostatniego wieku.

"Pokazujemy rzeczy, które na ogół leżą ukryte; prace wybitnych artystów wykonane na papierze, których nie można stale eksponować. Stąd tylko od czasu do czasu wydobywamy je z rozmaitych szuflad" - powiedziała dyrektor muzeum Agnieszka Morawińska.

Zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi, obowiązującymi na całym świecie, prace na papierze mogą być eksponowane nie dłużej niż dwa, trzy miesiące; w zależności od struktury i stanu zachowania papieru.

Wśród prezentowanych prac są m.in. akwarele Georga Grosza, grafiki Marca Chagalla, zbiór grafik i rysunków Paula Klee, grafiki Wassilego Kandinsky'ego, litografię Henri Matisse'a, grafiki i rysunek Pabla Picassa (w tym litografie z serii "Kobieta w fotelu", będące portretami ówczesnej towarzyszki życia artysty Francoise Gilot ubranej w zakopiański kożuszek).

Ponadto pokazano: grafiki Fernanda Legera, rysunki Alexandra Caldera, collage Roberta Rauschenberga, prace artystów z grupy CoBrA (Pierre Alechinsky, Karel Appel, Asger Jorn, Corneille), zestaw prac Joana Miro, grafiki Hansa Hartunga, projekty Christo (m.in. opakowany berliński Reichstag) i kilka prac wykonanych przez artystów z grupy Fluxus (Milan Knizak, Emmett Williams i Ann Noel-Williams). Op-art reprezentuje Victor Vasarely, a Gerhard Richter - eksperymenty z podważaniem wiarygodności przekazu wizualnego. Zobaczyć można też prace takich artystów, jak Hans Arp, Raoul Dufy, Max Ernst, Lyonel Feininger i David Hockney.

Większość wystawionych na wystawie prac to dary dla muzeum.

Jak zauważyła komisarz wystawy Anna Żakiewicz, te prace po raz ostatni w podobny sposób i w podobnym zestawieniu były eksponowane dwadzieścia lat temu.

Wystawie towarzyszy gigantyczna instalacja świetlna na zewnątrz budynku muzeum - cała jego ściana frontowa wraz z wejściem głównym pokryta jest gęsto nazwiskami artystów, których prace prezentowane są na wystawie "Gwiazdy na Gwiazdkę". Autorem instalacji jest artysta multimedialny, reżyser i scenarzysta, twórca wideoklipów Anny Marii Jopek i Lory Szafran, członek grupy artystycznej "Fabryka Cókierków" Dariusz Błaszczyk.

Właśnie za pomocą instalacji świetlnych - zamiast wielkoformatowych banerów reklamowych - Muzeum Narodowe w Warszawie chce teraz informować publiczność o aktualnych wystawach czasowych.

Wystawa "Gwiazdy na Gwiazdkę" potrwa do 13 lutego 2011 r. (PAP)

dsr/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)