Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Haarec": Młodzi Izraelczycy patrolują granice

0
Podziel się:

Izraelska straż graniczna bez wiedzy resortu edukacji szkoli nastolatków w
regionie Modiin w patrolowaniu granic - napisał w poniedziałek izraelski dziennik "Haarec". Młodzi
Izraelczycy zatrzymują Palestyńczyków bez pozwoleń na pracę i patrolują okolice.

Izraelska straż graniczna bez wiedzy resortu edukacji szkoli nastolatków w regionie Modiin w patrolowaniu granic - napisał w poniedziałek izraelski dziennik "Haarec". Młodzi Izraelczycy zatrzymują Palestyńczyków bez pozwoleń na pracę i patrolują okolice.

Szkolenie młodzieży ze starszych klas szkół średnich jest współfinansowane przez Regionalną Radę Modiin oraz Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego, lecz - jak zwraca uwagę "Haarec" - bez wiedzy ministerstwa edukacji. Bierze w nim udział około 36 uczniów w wieku 16 do 18 lat.

Miasto Modiin mieści się środkowym Izraelu, przy samej granicy Zachodniego Brzegu. Do regionu Modiin należy również pobliskie osiedle izraelskie mieszczące się na Zachodnim Brzegu - Górne Modiin.

Według rady regionalnej, w ciągu ostatnich tygodni licealistom biorącym udział w szkoleniu udało się wyłapać kilkadziesiąt osób pracujących bez pozwoleń, głównie Palestyńczyków z Zachodniego Brzegu.

"Oficjalnym celem szkolenia", które za mniej więcej miesiąc ma objąć kolejną, 30-osobową grupę młodzieży, "jest wzmocnienie bezpieczeństwa w regionie Modiin. Obecność nastolatków wyposażonych w (karabin) M-16 ma odstraszyć złodziei" - pisze "Haarec".

Szkolenie trwające kilka dni obejmuje warsztaty, podczas których młodzież wprawia się w akcjach, w których ma uczestniczyć, i wizytę na strzelnicy.

Wg przewodniczącego Regionalnej Rady Modiin Josiego Elimelecha, celem projektu jest "zajęcie nastolatków, wzmocnienie Straży Granicznej, podniesienie odsetka wolontariuszy w społeczeństwie i umocnienie poczucia braterstwa wśród nastolatków" - napisał "Haarec".

Krytycznie na temat projektu wypowiedział się Nir Michaeli, dyrektor departamentu edukacji z Nauczycielskiego College'u Kibuców, Technologii i Sztuki w Tel Awiwie. "To smutne, że tych nastolatków szkoli się (w duchu) zasad militaryzmu" - powiedział Michaeli.

Edukacja nieformalna powinna kłaść nacisk na pracę dla społeczeństwa, lecz pracę konstruktywną, "a nie militaryzm" - podkreślił Michaeli.

Według ministerstwa edukacji projekt ten nie został przez resort uznany i będzie przedmiotem dochodzenia - pisze "Haarec". (PAP)

aqa/ fit/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)