Notowania

wojna w korei
03.04.2013 22:33

Hagel: działania Korei Północnej stanowią prawdziwe zagrożenie

Traktujemy te zagrożenia poważnie - oświadczył dziś sekretarz obrony USA Chuck Hagel.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Pewne działania Korei Północnej stanowią prawdziwe zagrożenie dla interesów naszych sojuszników i Stanów Zjednoczonych. - _ Traktujemy te zagrożenia poważnie _ - oświadczył sekretarz obrony USA Chuck Hagel.

_ - Próbujemy przekonać Koreę Północną, że nie leży w jej interesie kontynuowanie prac nad bronią nuklearną. Mają już zdolności nuklearne i rakietowe. Nasilili buńczuczną, niebezpieczną retorykę. Pewne działania, jakie podjęli w ostatnich tygodniach, stanowią realne i wyraźne zagrożenie dla interesów naszych sojuszników, począwszy od Korei Południowej i Japonii, ale też groźby te dotyczą bezpośrednio Stanów Zjednoczonych _ - powiedział Hagel, wskazując m.in. na północnokoreańskie groźby ataku na amerykańskie bazy morskie na wyspie Guam, na Hawaje czy Zachodnie Wybrzeże USA.

Przemawiając w National Defense University, nowy sekretarz obrony USA zapewnił, że zarówno on, jak i prezydent Barack Obama traktują te zagrożenia _ poważnie _ i robią wszystko, co w ich mocy, łącznie ze współpracą z Chinami, by rozładować napięcie na Półwyspie Koreańskim.

_ - Ale, jak już kiedyś mówiłem, można się pomylić tylko raz. Nie chcę być sekretarzem obrony, który raz się pomylił _ - dodał były republikański senator, wyrażając nadzieję, że Korea Północna osłabi swą retorykę i wejdzie na drogę pokoju i współpracy z sąsiadami, co zapewni ogromne korzyści jej mieszkańcom.

W ostatnim czasie napięcie na Półwyspie Koreańskim znacznie wzrosło. Pod koniec ubiegłego tygodnia północnokoreański przywódca Kim Dzong Un postawił w stan gotowości północnokoreańskie wojska rakietowe w odpowiedzi na przelot dwóch amerykańskich bombowców strategicznych B-2 nad Półwyspem Koreańskim. W sobotę Korea Płn. ogłosiła, że weszła w stan wojny z Koreą Południową.

Hagel przeprowadził we wtorek wieczorem czasu waszyngtońskiego rozmowę telefoniczną z ministrem obrony Chin Chang Wanquanem.

_ - Kontynuujemy zacieśnianie związków z Chinami, to wielka siła i taką pozostanie _ - mówił sekretarz obrony. Podkreślił, że mimo różnic USA będą budować platformę współpracy z Chinami opartą na wspólnych interesach. _ Korea Północna jest dobrym przykładem tych wspólnych interesów. Z pewnością Chińczycy nie chcą teraz skomplikowanej, zapalnej sytuacji, która mogłaby przerodzić się w wojnę _ - powiedział Hagel. _ To też z pewnością nie leży w interesie naszym i naszych sojuszników _ - dodał.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/27/255259.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/korea;pln;grozi;atakiem;na;bazy;morskie;usa,81,0,1273169.html) *Korea Płn. zatakuje na bazy morskie USA? * To odpowiedź Phenianu na niedawny przelot bombowców strategicznych USA w pobliżu Półwyspu Koreańskiego.

Hegel wygłosił w National Defense University przemówienie na temat strategicznych i budżetowych wyzwań stojących przed Pentagonem w czasach walki z nadmiernym zadłużeniem kraju. Od 1 marca weszły w życie automatyczne cięcia, które zmniejszą budżet Pentagonu aż o 41 mld dolarów do końca września. Z tego powodu cywilni pracownicy ministerstwa są wysyłani na przymusowe bezpłatne urlopy.

Minister obrony mówił też o konieczności utrzymania przez USA roli globalnego przywództwa. _ - Jeśli my odmówimy tego przywództwa, ktoś inny wypełni tę pustą przestrzeń. Ale ten ktoś może nie używać już swej siły tak rozważnie jak Ameryka _ - powiedział. Przyznał, że USA popełniały w przeszłości błędy, ale też podkreślił, że historia pokazuje, iż _ pomagają uczynić świat lepszym dla wszystkich ludzi _.

Czytaj więcej w Money.pl
USA uzbroją w rakiety Guam. Gotowi na atak Stany Zjednoczone zachowują czujność w obliczu północnokoreańskich prowokacji i są gotowe bronić terytorium USA- poinformował Pentagon.
USA gotuje się do wojny z Koreą Północną Siły zbrojne Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej opracowały wspólny plan działania.
"To się musi skończyć". Bo dojdzie do wojny Sekretarz Generalny ONZ wezwał do negocjacji w sprawie kryzysu koreańskiego. Ban ostrzegł Pjongjang przed prowadzeniem kolejnych prób jądrowych.
Tagi: wojna w korei, usa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz