Notowania

haiti
20.01.2010 07:56

Haiti dziękuje i prosi o większą pomoc

Po siedmiu dniach od trzęsienia ziemi ratownicy cały czas wydobywają żywych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

aktualizacja 11:20

Prezydent Haiti Rene Preval podziękował, za _ bardzo szybkie _ dostarczenie zagranicznej pomocy, ale ocenił jednocześnie, że jest _ problem z koordynacją _.

_ - Dziś problemem jest koordynacja. Pomoc przybywa i nie jesteśmy przygotowani, żeby ją odbierać. Kiedy pojawia się pomoc, mówią nam: gdzie są ciężarówki, które ją przetransportują, gdzie są magazyny? _ - oświadczył we francuskim radiu RFI. Preval podkreślił, że _ koordynacja ma takie znaczenie, żeby wiedzieć w jakich ilościach, kiedy i jak dystrybuować pomoc. _Wyraził następnie nadzieję, że pomoc międzynarodowa będzie przekazywana Haiti przez dłuższy czas.

Ratownicy cały czas wydobywają żywych

Międzynarodowe ekipy ratowników wydostały dotąd spod gruzów 121 żywych ludzi - podało Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA). Poprzedni bilans mówił o co najmniej 90 osobach._ _

25-letnia mieszkanka Haiti została wydobyta żywa spod gruzów we wtorek wieczorem, po siedmiu dniach od tragicznego trzęsienia ziemi. Przeżyła bez jedzenia i picia, w pozycji, która pozwalała jej na oddychanie i wykonywanie kilku ruchów. Wyciągano ją z gruzów przez dziewięć godzin.

_ - To nadzwyczajne _ - powiedział o uratowaniu Hoteline Losany jeden z francuskich ratowników, którzy wraz z ekipą amerykańską i haitańskimi strażakami wydobyli ją spod gruzów niewielkiego supermarketu. Kobieta w chwili trzęsienia ziemi znajdowała się w mieszkaniu usytuowanym pod sklepem.

Według wstępnego bilansuw trzęsieniu ziemi z 12 stycznia na Haitizginęło 75 tys. ludzi, 250 tys. zostało rannych, a milion znalazło się bez dachu nad głową.
Nieco wcześniej we wtorek strażacy meksykańscy wydobyli 70-letnią kobietę, która również przeżyła tydzień pod gruzami.

Wśród zabitych i zaginionych są cudzoziemcy z 27 państw - wynika z informacji podanej w środę przez agencję Associated Press.

Zginęło ponad 130 obcych obywateli, głównie z krajów z obu Ameryk. Wśród zabitych Europejczyków najwięcej jest obywateli Francji - 12, a rząd obawia się, że liczba ta może wzrosnąć nawet do 30 osób. Śmierć 46 swoich pracowników potwierdziła ONZ, 318 osób z personelu organizacji jest zaginionych.

* [ **Haiti**: Przysłano za dużo żywności ]( http://news.money.pl/artykul/haiti;przyslano;za;duzo;zywnosci,93,0,578141.html )
* [ ONZ zabrała 105 mld dolarów na pomoc dla **Haiti** ]( http://news.money.pl/artykul/onz;zabrala;105;mld;dolarow;na;pomoc;dla;haiti,93,0,578397.html )
* **[ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ ) **
Tagi: haiti, trzęsienie ziemi, ratownicy, ofiary, pomoc, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz