Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Haiti: Milion dzieci bez opieki po trzęsieniu ziemi

0
Podziel się:

To najpoważniejszy problem dla organizacji charytatywnych działających w rejonie katastrofy.

Haiti: Milion dzieci bez opieki po trzęsieniu ziemi
(PAP/EPA)
bEsmRGjV

Najmłodsi Haitańczycy ocaleni z trzęsienia ziemi sprzed dwóch tygodni stanowią obecnie najpoważniejszy problem dla organizacji charytatywnych. Szacuje się, że na skutek kataklizmu nawet milion dzieci mogło stracić co najmniej jednego rodzica i zostać bez opieki.

W prowizorycznych miasteczkach namiotowych na gruzach Port-au-Prince przebywają tysiące dzieci, którymi nie ma się kto zająć. Są one wyjątkowo narażone na choroby, a także szajki porywczy, którzy jeszcze przed trzęsieniem polowali na pozbawione opieki dzieci, żeby sprzedać je do obcych rodzin jako służących.

Rzeczniczka UNICEF w Genewie Veronique Taveau przyznała, że organizacja słyszała o przypadkach dzieci, które zniknęły z haitańskich szpitali. _ - Trudno jest ustalić, jaka jest rzeczywistość _ - powiedziała. Zapewniła jednocześnie, że UNICEF wzmocnił kontrolę bezpieczeństwa w szpitalach i sierocińcach.

bEsmRGjX

[

Polska pomaga Haiti - zebraliśmy 13,5 mln zł ]( http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/polska;pomaga;haiti;-;zebralismy;13;5;mln;zl,246,0,580342.html )Przedstawicielka haitańskiego rządu Marie Laurence Jocelyn-Lassegue informowała we wtorek, że władze zawiesiły nowe adopcje właśnie z powodu obaw o korupcję i zaniedbania w systemie. - _ W przypadku niektórych dzieci nie wiemy nawet, czy ich rodzice żyją _ - zaznaczyła.

Rzeczniczka organizacji Save the Children Kate Conradt oznajmiła, że eksperci ONZ szacują, że nawet milion dzieci może być bez opieki lub osieroconych po stracie co najmniej jednego rodzica w trzęsieniu z 12 stycznia. Haiti liczy ok. 10 mln mieszkańców.

bEsmRGkd

Niektórzy najmłodsi Haitańczycy są mimo braku opieki wypisywani ze szpitali, ponieważ po prostu brakuje dla nich łóżek. - _ Pracownikom sektora medycznego rekomenduje się, by wysyłali dzieci odseparowane od rodziny lub pozbawione opieki do specjalnych ośrodków przygotowanych na ich przyjęcie _ - napisano w ostatnim raporcie ONZ.

Według ostatniego oficjalnego bilansu, po trzęsieniu ziemi spod gruzów wydobyto ciała co najmniej 150 tys. ludzi.UNICEF wspólnie z organizacją Save the Children i Czerwonym Krzyżem rozpoczął rejestrowanie zagrożonych dzieci i wskazał trzy tymczasowe ośrodki opieki i sierocińce, w których dzieci mogą otrzymać schronienie.

Ponadto w 13 obozach powstały tzw. przestrzenie dziecięce, zapewniające najmłodszym opiekę. Trzy agencje starają się także połączyć rozdzielone rodziny, tworząc wspólną bazę danych członków rodzin.

ZOBACZ TAKŻE:

bEsmRGky
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)