Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Haiti nawiedziło już ponad 50 wstrząsów wtórnych

0
Podziel się

Dziś miały miejsce dwa kolejne. Trwa akcja ratunkowa.

Haiti nawiedziło już ponad 50 wstrząsów wtórnych
(PAP/EPA)
bEhqhUqd

Według US Geological Syurvey, monitorującego sytuację sejsmiczną na całym świecie, jeden z czwartkowych wstrząsów miał siłę 4,9 i nastąpił o 11.45 (17.45 czasu polskiego).

Tymczasem rząd Haiti zaczął lokować osoby pozbawione dachu nad głową w specjalnych _ miasteczkach _ - oświadczył minister spraw wewnętrznych Haiti Paul Antoine Bien-Aime.

Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) szacuje, że w samej stolicy Haiti, Port-au-Prince, dach nad głową straciło co najmniej 500 tys. osób, które koczują obecnie w 447 obozowiskach. Panują w nich bardzo trudne warunki - zaledwie w trzech poszkodowani mają dostęp do wody pitnej.

bEhqhUqf

Władze zaczęły ich przenosić do _ miasteczek _, z których każde może pomieścić 10 tys. osób. - _ Rząd uruchomił darmowy transport. Trwa szeroko zakrojona operacja _ - podkreślił Bien-Aime.

Dyrektor generalny FAO (Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa) fot: PAP/EPAfot: PAP/EPAfot: PAP/EPA[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/haiti;ponad;90;osob;wyciagnieto;spod;gruzow,galeria,3293,0.html)Jacques Diouf zaapelował w czwartek o pilną pomoc dla rolników na Haiti, gdyż w marcu rozpoczyna się okres siewu, który potrwa do maja.

_ - Priorytetem jest dostarczenie ziarna siewnego, nawozów, paszy dla bydła, szczepionek i narzędzi rolniczych _ - zaznaczył.

Bank Światowy zapowiedział natomiast, że na pięć lat zawiesza spłatę zadłużenia Haiti, które wynosi 38 mln dol., i _ szuka sposobu jego całkowitego umorzenia _.

bEhqhUql

Szef Południowego Dowództwa wojsk amerykańskich generał Douglas Fraser podkreślił, że na lądowanie na Haiti oczekuje ponad 1400 samolotów z pomocą. Według niego lotnisko w Port-au-Prince, które zostało uszkodzone w trzęsieniu ziemi, może przyjmować 120-140 maszyn dziennie.

Jak zaznaczył, pomoc humanitarna dostarczana jest obecnie na cztery lotniska: w Port-au-Prince, w mieście Jacmel na południu Haiti oraz w San Isidoro i Barahomie w Dominikanie.

Według najnowszych ustaleń podanych przez rzecznika ONZ Farhana Haqa, w trzęsieniu zginęło 61 pracowników ONZ, a blisko 180 zostało uznanych za zaginionych.

Jedną z ofiar śmiertelnych był szef misji ONZ w tym kraju Hedi Annabi, którego ciało przewieziono w czwartek do ojczystej Tunezji.

bEhqhUqm

ZOBACZ TAKŻE:

bEhqhUqG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)