Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Halicki o liście Putina: deklaracja wynikająca z dobrej woli

0
Podziel się:

Szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Andrzej Halicki (PO) określił
artykuł premiera Władimira Putina w poniedziałkowej "Gazecie Wyborczej" jako "wynikającą z dobrej
woli deklarację". "Odczytuję ten list jako oficjalne stanowisko władz Rosji" - zaznaczył polityk PO
podczas konferencji prasowej w Sejmie.

Szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Andrzej Halicki (PO) określił artykuł premiera Władimira Putina w poniedziałkowej "Gazecie Wyborczej" jako "wynikającą z dobrej woli deklarację". "Odczytuję ten list jako oficjalne stanowisko władz Rosji" - zaznaczył polityk PO podczas konferencji prasowej w Sejmie.

Halicki ocenił, że w liście jest wiele "bardzo cennych i bardzo ważnych elementów" o innym przesłaniu niż niektóre wypowiedzi i publikacje na temat Polski pojawiające się w Rosji w ostatnim czasie.

Poseł PO wyraził nadzieję, że Polska i Rosja będą mogły podejmować trudne tematy historyczne, które są kwestią sporną. "Mając dobrą wolę - a odczytuję ją z tego listu - jestem optymistą jeżeli chodzi o przyszłość" - podkreślił.

Zdaniem szefa sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych jest możliwy "stały dialog" między Polską a Rosją. "Nie rozwiązując spraw trudnych i nie nazywając zdarzeń z historii po imieniu, nie wyciągając z nich wniosków nie można budować dobrych relacji i wzajemnego zaufania w przyszłości" - zastrzegł jednak.

W artykule w "Gazecie Wyborczej" Putin ocenił, że przed Rosją i Polską otwierają się perspektywy "budowania stosunków godnych dwu wielkich europejskich narodów", a stosunki rosyjsko-polskie "wcześniej czy później osiągną (...) z prawdziwego zdarzenia partnerski poziom". "Cienie przeszłości nie powinny już dłużej zaćmiewać dzisiejszej, a tym bardziej jutrzejszej, współpracy między Rosją i Polską" - podkreślił.

Odnosząc się do sprawy Katynia, Putin napisał: "Naród rosyjski, którego losy zniekształcił reżim totalitarny, dobrze rozumie uczulenia Polaków związane z Katyniem, gdzie spoczywają tysiące żołnierzy polskich. Powinniśmy wspólnie zachowywać pamięć o ofiarach tej zbrodni". "Zarówno cmentarze pamięci Katynia i Miednoje, podobnie jak i tragiczne losy żołnierzy rosyjskich, którzy dostali się do niewoli podczas wojny 1920 roku, powinny się stać symbolem wspólnego żalu i wzajemnego przebaczenia" - dodał premier Rosji.

Premier Rosji zaznaczył też, że choć "bez żadnych wątpliwości można z pełnym uzasadnieniem potępić pakt Mołotow-Ribbentrop zawarty w sierpniu 1939 roku", to trzeba go oceniać z uwzględnieniem ówczesnej sytuacji. "Przecież rok wcześniej Francja i Anglia podpisały w Monachium głośny układ w Hitlerem, rujnując wszelkie nadzieje na stworzenie wspólnego frontu walki z faszyzmem" - napisał.(PAP)

tgo/ ura/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)