Notowania

wiadomości
28.06.2012 15:26

Halina Bieda nominowana na komisarza w Bytomiu

Dotychczasowa wiceprezydent Bytomia Halina Bieda została nominowana na funkcję komisarza tego miasta - po odwołaniu w referendum prezydenta Piotra Koja i bytomskich radnych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Dotychczasowa wiceprezydent Bytomia Halina Bieda została nominowana na funkcję komisarza tego miasta - po odwołaniu w referendum prezydenta Piotra Koja i bytomskich radnych.

Jak poinformowała PAP w czwartek rzeczniczka wojewody śląskiego Marta Malik, premier Donald Tusk podpisał nominację dla Biedy. Po południu pełnomocnik wojewody przywiózł dokumenty do Bytomia. Do czasu wyborów nowego prezydenta i nowego składu rady miasta, komisarz będzie podejmowała decyzje w ich imieniu.

Bytom nie ma prezydenta oraz rady miejskiej od minionego poniedziałku. Wówczas oficjalnie opublikowano wyniki referendum, w którym ponad 28 tys. bytomian opowiedziało się za odwołaniem prezydenta Piotra Koja oraz rady miasta. Mandaty prezydenta i radnych wygasły automatycznie.

Bieda wcześniej była nauczycielką. Jako wiceprezydent odpowiadała m.in. za edukację, kulturę oraz współpracę z zagranicą. Sfera edukacji, a zwłaszcza kontrowersje wokół likwidacji części publicznych szkół w Bytomiu, były jednym ze powodów sprzeciwu mieszkańców wobec władz miasta.

Zarządzenie przedterminowych wyborów prezydenta i rady miasta Bytomia leży w gestii premiera. Powinny odbyć się w ciągu trzech miesięcy od formalnej publikacji wyników referendum.

Do tej pory chęć udziału w wyborach na prezydenta Bytomia zadeklarował drugi b. wiceprezydent Mariusz Wołosz z ugrupowania Przyjazne Miasto. Na giełdzie potencjalnych kandydatów pojawia się m.in. nazwisko posła PiS Jerzego Polaczka.

Na razie nie ma informacji czy o prezydenturę będzie starał się Koj. W oświadczeniu opublikowanym wkrótce po odwołaniu zadeklarował, że "nie zamierza rezygnować ze starań o dalszą zmianę Bytomia".(PAP)

mtb/ mok/ mow/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz