Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Handzlik: prezydent udaje się na szczyt UE-USA

0
Podziel się

Prezydent Lech Kaczyński udaje się na szczyt UE-
USA zaplanowany na 5 kwietnia w Pradze - potwierdził prezydencki
minister Mariusz Handzlik. W spotkaniu tym będzie uczestniczył
prezydent USA Barack Obama.

bEjbVELF

Prezydent Lech Kaczyński udaje się na szczyt UE- USA zaplanowany na 5 kwietnia w Pradze - potwierdził prezydencki minister Mariusz Handzlik. W spotkaniu tym będzie uczestniczył prezydent USA Barack Obama.

Według informacji zbliżonych do kierownictwa MSZ, podczas praskiego szczytu ma dojść do krótkiej "zapoznawczej" rozmowy Lecha Kaczyńskiego z Barackiem Obamą.

Jak wynika z informacji, w programie wizyty Obamy w Pradze są krótkie rozmowy z wszystkimi uczestniczącymi w szczycie przywódcami europejskimi.

bEjbVELH

"Prezydent Obama wyraził chęć zapoznania się i krótkiej rozmowy z każdym europejskim politykiem osobno" - powiedziało źródło z kierownictwa MSZ.

W nieformalnym szczycie Unia Europejska - Stany Zjednoczone weźmie udział także premier Donald Tusk.

Według źródła, informacja o udziale prezydenta w szczycie UE-USA wywołała konsternację w kręgach rządowych, gdyż - jak twierdzi informator - miało być ustalone, że na praski szczyt udaje się tylko premier.

Tematami obrad szczytu przywódców państw UE i Stanów Zjednoczonych 5 kwietnia w Pradze będą kryzys finansowy i kwestie bezpieczeństwa, jak również problemy klimatyczne.

bEjbVELN

Wcześniej (3-4 kwietnia) prezydent weźmie udział w jubileuszowym szczycie NATO w Strasburgu.

Tydzień temu szef UKIE Mikołaj Dowgielewicz mówił PAP, że nie ma ustaleń dotyczących rozmowy w cztery oczy premiera z prezydentem Obamą podczas szczytu UE w Pradze 5 kwietnia. Dodał jednak, że każdy z przywódców UE będzie miał okazję porozmawiać z amerykańskim prezydentem podczas ogólnounijnego spotkania.

We wtorek Obama rozpocznie swoją pierwszą podróż zagraniczną jako prezydent USA.

Weźmie udział w szczycie G20 - dziewiętnastu najbardziej uprzemysłowionych państw świata oraz UE, gdzie spodziewanych jest 24 prezydentów i premierów. Szczyt odbędzie się 2 kwietnia w Londynie.

bEjbVELO

Prezydent USA weźmie też udział w szczytach NATO w Strasburgu i Unii Europejskiej w Pradze, a następnie złoży wizytę w Turcji. (PAP)

bEjbVEMi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)