Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Handzlik: prezydent zadowolony z obecności rosyjskiego min. w Auschwitz

0
Podziel się:

Prezydent Lech Kaczyński jest zadowolony, że w środowych uroczystościach
65. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau weźmie udział rosyjski minister oświaty i nauki
Andriej Fursenko - powiedział we wtorek dziennikarzom prezydencki minister Mariusz Handzlik. Jak
dodał, prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew w liście do polskiego prezydenta podziękował za
zaproszenie na obchody rocznicowe do Oświęcimia.

Prezydent Lech Kaczyński jest zadowolony, że w środowych uroczystościach 65. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau weźmie udział rosyjski minister oświaty i nauki Andriej Fursenko - powiedział we wtorek dziennikarzom prezydencki minister Mariusz Handzlik. Jak dodał, prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew w liście do polskiego prezydenta podziękował za zaproszenie na obchody rocznicowe do Oświęcimia.

W grudniu ub.r. Lech Kaczyński zaprosił na te uroczystości prezydenta Rosji. "Sama forma zaproszenia prezydenta Miedwiediewa była ważnym krokiem podkreślenia też obecności Rosjan i byłych narodów b. ZSRR w Auschwitz-Birkenau jako ofiar, ale też także jako tych, którzy przynieśli wolność i wyzwolenia więźniom" - podkreślił Handzlik.

Jak zaznaczył, Miedwiediew w pisemnej odpowiedzi "bardzo ciepłej, otwartej, dziękował prezydentowi, że dostrzegł potrzebę obecności prezydenta Federacji Rosyjskiej na tych uroczystościach".

Minister zwrócił też uwagę, że tegoroczne obchody rocznicowe w Auschwitz-Birkenau skoncentrowane są na kwestii edukacji o tamtych tragicznych wydarzeniach i stąd - jak ocenił - dobrze, że Rosję będzie reprezentował minister edukacji.

"W obszarze stosunków (polsko-rosyjskich) to są takie ważne kroki, które pomagają na pewno, żeby dostrzegać tę wrażliwość, która leży po obu stronach. Stąd cieszymy się, że przyjeżdża minister edukacji Federacji Rosyjskiej. Mówienie prawdy o Auschwitz-Birkenau to jest kwestia nie tylko przeszłości, ale i przyszłości. To jest kwestia informowania ludzi, kształcenia, żeby nigdy więcej do takich tragedii nie doszło. O tej tragedii, która się zdarzyła, nie wolno zapomnieć" - powiedział Handzlik.

Dodał, że także inne kraje wysyłają na uroczystości ministrów edukacji, a szczególnym gościem będzie premier Izraela Benjamin Netanjahu.

Obchody rocznicy wyzwolenia hitlerowskiego obozu Auschwitz są organizowane przez stronę rządową, zaś prezydent objął nad nimi patronat honorowy. W ramach uroczystości zaplanowano konferencję edukacyjną, w której wezmą udział ministrowie edukacji z krajów Unii Europejskiej. W intencji pomordowanych odprawiona zostanie msza święta w kościele Miłosierdzia Bożego, nieopodal byłego obozu Auschwitz I.

W byłym Auschwitz I otwarta zostanie czasowa wystawa upamiętniająca wyzwolenie obozu przez Armię Czerwoną, a także pomoc radziecką oraz pomoc oświęcimian dla ocalonych więźniów.

Handzlik podkreślił, że prezydent chce podczas uroczystości zwrócić uwagę na ważną rolę instytucji, które są ważne dla edukowania o tragedii Holokaustu. Jak poinformował, Lech Kaczyński odznaczy dyrektorów instytutu Yad Vashem w Jerozolimie, dyrektora Muzeum Auschwitz-Birkenau i dyrektora amerykańskiego Muzeum Holokaustu.

"To będzie taki gest prezydenta w stosunku do tych instytucji, które są ważne dla utrwalania i edukowania o tej tragedii. Jest ważne, aby podtrzymać pamięć, tak żeby wraz ze śmiercią ocalałych z Holokaustu nie zapomniano o tej katastrofie" - podkreślił Handzlik.

Uroczystości 65. rocznicy wyzwolenia niemieckiego KL Auschwitz odbędą się w środę w Oświęcimiu. W obchodach na terenie b.obozu Auschwitz II-Birkenau weźmie udział ok. 150 byłych więźniów, a także politycy, m.in. prezydent i premier Donald Tusk, premier Izraela oraz szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.

Podczas głównej uroczystości, którą poprowadzi były więzień Auschwitz August Kowalczyk, głos zabierze trzech byłych więźniów obozu: Władysław Bartoszewski, Marian Turski i Edward Paczkowski. (PAP)

eaw/ par/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)