Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Hanna Świda-Ziemba laureatką Nagrody im. Jana Długosza

0
Podziel się:

Prof. Hanna Świda-Ziemba, autorka książki "Młodzież PRL. Portrety pokoleń w
kontekście historii", została uhonorowana w czwartek w Krakowie Nagrodą im. Jana Długosza za
najlepszą książkę humanistyczną 2010 r.

*Prof. Hanna Świda-Ziemba, autorka książki "Młodzież PRL. Portrety pokoleń w kontekście historii", została uhonorowana w czwartek w Krakowie Nagrodą im. Jana Długosza za najlepszą książkę humanistyczną 2010 r. *

Książki nominowane do nagrody oceniało jury pod przewodnictwem prof. Władysława Stróżewskiego w składzie: prof. Ryszard Nycz, prof. Jan Ostrowski, prof. Leszek Polony, prof. Jerzy Wyrozumski, prof. Piotr Sztompka.

Laureatka z powodu stanu zdrowia nie mogła osobiście odebrać nagrody podczas wieczornej gali w Teatrze im. J. Słowackiego. Statuetka autorstwa Bronisława Chromego i 30 tys. zł, ufundowane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego i Targi w Krakowie, zostaną jej przekazane przez Wydawnictwo Literackie, które również zostało uhonorowane statuetką jako wydawca książki.

"Książka profesor Hanny Świdy-Ziemby to lektura obowiązkowa dla pokolenia dzisiejszej młodzieży. Jest to wnikliwa analiza kilku pokoleń jej poprzedników od czasu II wojny światowej, żyjących w społeczeństwie zniszczonym po wojnie, nie do końca własnym, bo zniewolonym przez obce imperium. Pokoleń, których wewnętrzna ewolucja doprowadziła do powolnej agonii, a wreszcie rozbicia totalitaryzmu i otwarcia następcom przestrzeni wolności i dobrobytu" - mówił podczas gali prof. Piotr Sztompka.

Jak podkreślił, ta książka powinna uświadomić dzisiejszej młodzieży "w jak szczęśliwym momencie dochodzą do dorosłości i jak niezwykłe szanse przed nimi stoją". Według prof. Sztompki, ci, którzy żyli w czasach PRL "odnajdą się i lepiej przejrzą w tym kryształowym lustrze dostarczonym przez autorkę".

Autor laudacji wyraził także przekonanie, że w książce Hanny Świdy-Ziemby polityka historyczna "odzyskuje swój godny wymiar". "To właśnie taka relacja o przeszłości, o czasach PRL - badawczo ugruntowana, wsparta własnym, uczestniczącym doświadczeniem, wyważona, przeniknięta empatią i zrozumieniem dla postaw czy zachowań dalekich nieraz od moralnych wzorców, ukazująca rzetelnie cały ich złożony kontekst i zrodzone w nim ludzkie dylematy, a zarazem jednoznacznie krytyczna wobec zła - może być źródłem dumy z przezwyciężenia przeszłości, poczucia tożsamości narodowej i siły do budowania przyszłości" - powiedział Sztompka.

Hanna Świda-Ziemba jest profesorem socjologii i pedagogiem, autorytetem w dziedzinie badań nad młodzieżą i niekwestionowanym autorytetem moralnym. Aktywnie uczestniczyła w działaniach opozycji antykomunistycznej. W latach 1991-1993 była sędzią Trybunału Stanu. Prof. Świda-Ziemba wykłada w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej i w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest autorką takich książek, jak m.in.: "Człowiek wewnętrznie zniewolony. Mechanizmy i konsekwencje minionej formacji - analiza psychologiczna", "Obraz świata i życia. Z badań młodzieży licealnej", "Urwany lot. Pokolenie inteligenckiej młodzieży powojennej w świetle listów i pamiętników z lat 1945-1948", "Młodzi w nowym świecie".

Nagroda im. Długosza jest wręczana od 1998 r. podczas Targów Książki w Krakowie, które w tym roku odbywają się po raz 15. z udziałem ponad 530 wystawców.

W gronie laureatów tej nagrody są m.in. prof. Barbara Skarga, prof. Mieczysław Tomaszewski, prof. Stefan Swieżawski, prof. Jan Błoński. W 2010 r. otrzymał ją Mieczysław Nurek - profesor Uniwersytetu Gdańskiego za publikację "Gorycz zwycięstwa. Los Polskich Sił Zbrojnych po II wojnie światowej 1945-1949". (PAP)

hp/ wos/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)