Notowania

katastrofa w smoleńsku
16.07.2010 09:48

Harcerze apelują w sprawie krzyża spod Pałacu

Proszą o niewłączanie go w bieżące spory polityczne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(prezydent.pl/GFDL)

Z apelem o niewłączanie krzyża postawionego przez Pałacem Prezydenckim w spory polityczne zwrócili się do polityków i dziennikarzy harcerze z _ Inicjatywy Polsce i bliźnim _. Wyrazili nadzieję, że krzyż będzie mógł pozostać w obecnym miejscu do czasu postawienia pomnika.

_ Inicjatywa Polsce i bliźnim _ powstała po katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem i skupia harcerzy i harcerki z różnych związków ruchu skautowego.

_ Apelujemy o niewłączanie kwestii umiejscowienia krzyża, który postawiliśmy przed Pałacem Prezydenckim, w spory polityczne i działania sprzeczne z duchem wzajemnego szacunku _ - podkreślili harcerze w apelu.

W ich ocenie, w ostatnim czasie media przytaczają wiele wypowiedzi na temat roli krzyża, które są sprzeczne z ich celami i podważają zaufanie, konieczne dla inicjatyw realizowanych w przestrzeni publicznej dla wspólnego dobra.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/197/t80069.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/krzyzem;spod;palacu;powinien;zajac;sie;kosciol,191,0,642751.html) "Krzyżem spod Pałacu powinien zająć się Kościół"

_ Klimat konfliktu źle służy idei odwołującej się do tego, co łączy a nie dzieli. (...) Gorąco prosimy o niewłączanie krzyża i idei, którą reprezentuje, w żadne spory polityczne ani działania sprzeczne z duchem szacunku dla państwa i współobywateli. Prosimy o zapewnienie naszej inicjatywie możliwości spokojnego rozwoju, z pożytkiem dla wszystkich _ - czytamy w apelu.

Harcerze w apelu podkreślili, że od 10 kwietnia teren przed Pałacem Prezydenckim stał się miejscem znanym na całym świecie, gdzie Polacy okazują swoje przywiązanie do wartości patriotycznych i zdolności jednoczenia się ponad podziałami.

_ Takim miejscem powinien pozostać. To dlatego tu, wśród niezliczonych zniczy, kwiatów i zdjęć postawiliśmy krzyż, jako wezwanie do budowy pomnika, który będzie hołdem dla wszystkich ofiar katastrofy, oraz świadectwem pamięci o dniach żałoby narodowej, które zjednoczyły nas ponad podziałami _ - zaznaczyli w apelu.

W opinii harcerzy, ci, którzy zginęli w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem, stali się _ symbolem dla naszego narodu i państwa _. _ Chcielibyśmy z perspektywy przyszłych pokoleń okazać się zdolni przekazywać pamięć tamtych dni dla krzewienia postaw obywatelskich, miłości do Ojczyzny oraz współpracy mimo różnic. Temu służy krzyż i idea budowy pomnika _ - podkreślili w apelu.

Wyrazili nadzieję, że krzyż postawiony przed Pałacem Prezydenckim będzie mógł pozostać w obecnym miejscu do czasu postawienia pomnika.

_ Liczymy, że w atmosferze pokoju i godności stosownej do otoczenia, krzyż będzie mógł pozostać na obecnym miejscu przez czas pozwalający na postawienie pomnika. Następnie zostanie przeniesiony w odpowiednie miejsce _ - oświadczyli harcerze.

Harcerze zapewnili także, że pozostają w stałym kontakcie z Kancelarią Prezydenta, która _ okazuje zrozumienie i życzliwość _. _ Wierzymy, że wspólnie uda się nam wypracować szczegóły realizacji tej idei _ - zaznaczyli harcerze z _ Inicjatywy Polsce i bliźnim _.

W sprawie przyszłości krzyża toczą się od kilku dni rozmowy pomiędzy przedstawicielami Metropolitalnej Kurii Warszawskiej, Kancelarii Prezydenta i harcerzami.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ "Skoro społeczeństwo chce krzyża, to powinien zostać" ]( http://news.money.pl/artykul/skoro;spoleczenstwo;chce;krzyza;to;powinien;zostac,174,0,642990.html )[ ]( http://news.money.pl/artykul/ziobro;nie;ma;powodu;by;wstydzic;sie;krzyza,244,0,642804.html )
* [ **Ziobro: Nie ma powodu, by wstydzić się krzyża** ]( http://news.money.pl/artykul/ziobro;nie;ma;powodu;by;wstydzic;sie;krzyza,244,0,642804.html )**[ **** ]( http://news.money.pl/artykul/krzyzem;spod;palacu;powinien;zajac;sie;kosciol,191,0,642751.html )**
Tagi: katastrofa w smoleńsku, krzyż, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz