Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Harcerze we Lwowie będą obchodzić 100-lecie polskiego skautingu

0
Podziel się:

Pięć organizacji harcerskich weźmie udział we Lwowie w obchodach stulecia
polskiego skautingu. W piątek specjalnym pociągiem harcerze wyruszą do miasta, w którym 22 maja
1911 r. powołano pierwsze polskie drużyny.

Pięć organizacji harcerskich weźmie udział we Lwowie w obchodach stulecia polskiego skautingu. W piątek specjalnym pociągiem harcerze wyruszą do miasta, w którym 22 maja 1911 r. powołano pierwsze polskie drużyny.

"Harcerski Pociąg Stulecia" wyruszy z Warszawy. Harcerze będą mogli dosiadać się do niego także w Koluszkach, Krakowie i Rzeszowie. Pociąg ma zabrać w sumie ok. 500 osób. W zlocie będą uczestniczyć: Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Stowarzyszenie Harcerskie, Harcerstwo Polskie na Ukrainie, Związek Harcerstwa Polskiego na Litwie oraz Federacja Skautingu Europejskiego "Zawisza". Organizatorzy przewidują, że w spotkaniu weźmie udział ok. 800 osób.

ZHP, największa organizacja harcerska w Polsce, obchodziła stulecie skautingu w 2010 r.

"Nie jedziemy do Lwowa turystycznie, jadą tam świadomi ludzie, dla których harcerstwo jest stylem życia i którzy rozumieją ten klimat, tę historyczną klamrę" - powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Warszawie przewodniczący ZHR Michał Butkiewicz.

Na miejscu, w sobotę harcerze wezmą udział we mszy św. w katedrze lwowskiej pod przewodnictwem metropolity lwowskiego abpa Mieczysława Mokrzyckiego. Tam ma zostać poświęcona tablica w języku polskim i ukraińskim upamiętniająca jubileusz stulecia harcerstwa. Harcerze odwiedzą także m.in. Cmentarz Łyczakowski i Cmentarz Orląt Lwowskich. Powrót przewidziano w niedzielę.

Patronat nad przedsięwzięciem objęła Krystyna Małkowska-Żaba - wnuczka Andrzeja Małkowskiego, który we Lwowie - wówczas mieście w zaborze austriackim - powołał pierwsze polskie drużyny harcerskie.

Małkowska-Żaba podkreśliła, że jej dziadek zapalił się do skautingu po przeczytaniu wydanej w 1908 r. książki Badena-Powella "Skauting for boys" ("Skauting dla chłopców"). Małkowski jest też autorem pierwszego polskiego opracowania tej książki.

"Historia przetłumaczenia +Sakuting for boys+ to już prawie legenda. Mój dziadek był zapaleńcem, patriotą, należał do różnych organizacji ideowych. Kilkakrotnie spóźnił się na zebrania i jako karę dostał do ręki dość grubą książkę do przetłumaczenia na następny tydzień. To był początek. Gdy przeczytał książkę, zaczął tłumaczyć, zobaczył możliwość przeszczepienia skautingu na ziemie polskie. Wydaje mi się, że Polska była pierwszym krajem poza Anglią, która założyła skauting" - powiedziała. Dodała, że z kolei jej babcia Olga Małkowska założyła pierwszą żeńską drużynę harcerską.

Wiesław Turzański z Rady Naczelnej ZHR podkreślił, że Lwów był w tamtym okresie ośrodkiem, gdzie prężnie funkcjonowały organizacje ideowe, niepodległościowe. W jego ocenie to ich działalność stworzyła intelektualne podłoże do powstania pierwszych drużyn harcerskich. "To nie jest tak, że młodzież spontanicznie się zebrała i tak powstało harcerstwo - ta myśl dojrzewała" - zaznaczył.

Butkowski wskazał, że Małkowscy byli bardzo ważni dla ruchu harcerskiego. "W czasach PRL-u, w 1981 r. ruch odnowy harcerstwa nazywał się Kręgami Instruktorów Harcerskich im. Andrzeja Małkowskiego. To była taka harcerska Solidarność" - dodał.

Poinformował, że organizacji harcerskich w Polsce o zasięgu ogólnopolskim jest cztery. Ocenił, że ZHP zrzesza ok. 120 tys. osób; ZHR - ok. 20 tys.; Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego - od 2 do 3 tys.; Stowarzyszenie Harcerskie - kilkaset osób. (PAP)

kno/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)