Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Hazardowa komisja śledcza przyjęła raport

0
Podziel się:

Głosami PO i PSL komisja śledcza ds. tzw. afery hazardowej przyjęła raport
ze swoich prac. Szef hazardowej komisji śledczej Mirosław Sekuła (PO), mimo sprzeciwu opozycji,
wyznaczył jedynie dobę na złożenie do niego zdań odrębnych.

Głosami PO i PSL komisja śledcza ds. tzw. afery hazardowej przyjęła raport ze swoich prac. Szef hazardowej komisji śledczej Mirosław Sekuła (PO), mimo sprzeciwu opozycji, wyznaczył jedynie dobę na złożenie do niego zdań odrębnych.

Zgodnie z uchwałą powołującą komisję, ma ona czas do 30 września na przedstawienie Sejmowi sprawozdania ze swych prac; na sprawozdanie takie składa się - zgodnie z przepisami - stanowisko przyjęte przez komisję i złożone do niego zdania odrębne.

W stanowisku przyjętym na czwartkowym posiedzeniu komisji można przeczytać m.in., że politycy PO nie brali udziału w nielegalnym lobbingu ws. ustawy hazardowej, choć ich zeznania są momentami mało wiarygodne; jest w nim również stwierdzenie, że źródłem przecieku o akcji CBA mogło być zarówno Biuro, jak i kancelaria premiera.

Jednak zarówno posłowie opozycji, jak i koalicji nie kryli niezadowolenia z przyjętego dokumentu. Mówili, że jest wewnętrznie niespójny, kompromitujący i skandaliczny. Pojawiły się też epitety w stylu "wypociny" i "kaszana". Złożenie zdania odrębnego zapowiadają nie tylko posłowie PiS i Lewicy, nie wyklucza tego także przewodniczący Sekuła.

Kolejną kwestią, która zbulwersowała w czwartek członków komisji, była decyzja Sekuły o tym, że śledczy będą mieli tylko 24 godziny na złożenie zdań odrębnych do przyjętego raportu.

Wiceszef komisji Bartosz Arłukowicz (Lewica) mówił po zakończeniu czwartkowego posiedzenia, że Sekuła postąpił "w sposób niegodny". "W sposób, który pokazuje, jak bardzo można nie szanować prawa, jak można nie szanować prawa do głosu, jak bardzo można nie szanować tego, co mówi ustawa i konstytucja" - podkreślił.

Poseł zapowiedział, że powiadomi marszałka Sejmu o złamaniu procedur przez Sekułę. "To jest uniemożliwianie pracy opozycji" - dodał.

Z kolei Andrzej Dera (PiS) podkreślał, że nie ma najmniejszego argumentu, by tak drastycznie ograniczać prawa opozycji. Zapewnił jednak, że mimo tak "skandalicznie krótkiego" czasu, który dał śledczym Sekuła na złożenie zdań odrębnych, PiS zdąży je przygotować. Jak ocenił, zakończenie prac komisji jest wielkim skandalem.

"Sekuła daje nam 24 godziny po to, żeby od 6 sierpnia cały ten raport leżał sobie w Sejmie. To ewidentna próba zamknięcia ust opozycji" - powiedział Dera.

Beata Kempa (PiS) decyzję Sekuły nazwała "dyktatorską zagrywką".

Sam przewodniczący przekonywał, że doba to wystarczający czas na wniesienie zdania odrębnego do raportu. "Uważam, że jedna doba na przedstawienie zdań odrębnych, gdy od kilku miesięcy członkowie komisji deklarują publicznie, że pracują nad swoimi wersjami dokumentów jest wystarczająca" - argumentował.

Jego zdaniem posłowie mają już przygotowane teksty, a teraz muszą je jedynie "doszlifować".

Przyjęcie sprawozdania poprzedziła burzliwa dyskusja. Arłukowicz wskazywał na nieścisłości tekstu i wzajemnie wykluczające się fragmenty raportu. Sekuła odpowiedział, że jest to efekt zgłoszonych przez posła Lewicy poprawek. Jarosław Urbaniak (PO) mówił, że nie wie, jak zareagować, gdy ktoś (Arłukowicz) "płacze nad mlekiem, które sam rozlał".

Polityk PO wytykał Arłukowiczowi, że ten swoimi poprawkami zmienił raport wyrywkowo, zapominając o innych fragmentach dotyczących danej kwestii, które powinny być poprawione wraz z konkretną przyjętą modyfikacją. Poseł Lewicy ironizował, że musi teraz przeprosić za to, że złożył poprawki. Ocenił, że PO chce jak najszybciej przyjąć dokument, bez względu na jego jakość. "Głosujcie, macie większość" - mówił do swoich kolegów z Platformy.

Kempa oceniła, że zarzuty pod adresem Arłukowicza, to odwracanie "kota ogonem". Zwróciła się do posła Lewicy, by się nie martwił, że jest "jedynym sprawiedliwym w komisji". "Jest jeszcze dwóch innych sprawiedliwych, którzy chcieli dojść do prawdy(...), tylko nam to uniemożliwiono" - stwierdziła.

Następnie Kempa nazwała raport Sekuły "wypocinami" i "trupem", którego posłowie PiS i Lewicy próbowali reanimować swoimi poprawkami. Dodała też, że podczas prac komisji śledczej PO pokazała, jak "zabić prawdę".

W przyjętym w czwartek stanowisku można przeczytać, że w sprawie tzw. afery hazardowej nie ma podstaw do zawiadomienia prokuratury, choć - jak oceniono - były szef klubu PO Zbigniew Chlebowski łamał standardy poselskie, a komisja "nie daje wiary" słowom byłego ministra sportu Mirosława Drzewieckiego.

Dokument zawiera też m.in. zapisy mówiące, że komisja nie znalazła dowodów potwierdzających zarzuty b. szefa CBA Mariusza Kamińskiego, dotyczące udziału polityków PO w nielegalnym lobbingu prowadzonym w związku nowelizacją ustawy hazardowej.

Jak wynika z przyjętego dokumentu, za bezpodstawne należy uznać sugestie, jakoby w nielegalnym lobbingu brali udział b. wicepremier Grzegorz Schetyna i b. wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld.

Ponadto w raporcie znalazło się stwierdzenie, że Mirosław Drzewiecki nie orientował się w propozycjach Ministerstwa Finansów dotyczących zmian w ustawie hazardowej, a zmiany resortu sportu w kwestii dopłat były konsekwencją niewiedzy urzędników i ich zwierzchnika.

W raporcie jest też zdanie, że premier Donald Tusk nie wytłumaczył komisji, dlaczego nie poinformował szefa CBA Mariusza Kamińskiego na spotkaniu 14 sierpnia 2009 r. o podjęciu prac nad nową ustawą hazardową.

W raporcie napisano również, że prace wokół zmiany ustawy hazardowej toczące się w latach 2006-2007 (w czasie rządów PiS) były prowadzone zgodnie z prawem.

Po podpisaniu stanowiska wraz ze złożonymi do niego zdaniami odrębnymi przez przewodniczącego komisji zostanie ono przedstawiony Sejmowi. Podczas czwartkowego posiedzenia sprawozdawcą komisji został wybrany Sekuła. W głosowaniu pokonał Arłukowicza, którego kandydaturę zgłosiła Kempa.

Komisja hazardowa powstała w listopadzie 2009 r. W ciągu tych prawie dziewięciu miesięcy odbyło się 60 posiedzeń komisji, w tym jedno wyjazdowe i cztery niejawne. Śledczy przesłuchali w sumie 76 świadków. W trakcie prac komisja zgromadziła około 30 tysięcy stron dokumentów.

Afera hazardowa została ujawniona na początku października 2009 r. po publikacji w "Rzeczpospolitej". Krótko po tym politycy PO: ówczesny szef klubu tego ugrupowania Zbigniew Chlebowski i minister sportu Mirosław Drzewiecki, którzy - według materiałów CBA - mieli podczas prac nad zmianami w tzw ustawie hazardowej działać na rzecz biznesmenów z branży hazardowej stracili swoje stanowiska. Z rządu odeszli też m.in. wicepremier, szef MSWiA Grzegorz Schetyna, szef gabinetu politycznego premiera Sławomir Nowak oraz wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld. (PAP)

pat/ stk/ mok/ bk/

raport
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)