Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Helsińska Fundacja i wydawcy: zakazać administracji wydawania prasy

0
Podziel się:

Należy zakazać wydawania prasy organom administracji państwowej i
samorządowej - oświadczyły we wspólnym komunikacie: Helsińska Fundacja Praw Człowieka oraz Izba
Wydawców Prasy. Według obu organizacji zapobiegłoby to wypaczaniu społecznej funkcji prasy oraz
naruszaniu zasad konkurencji na lokalnym rynku prasowym.

Należy zakazać wydawania prasy organom administracji państwowej i samorządowej - oświadczyły we wspólnym komunikacie: Helsińska Fundacja Praw Człowieka oraz Izba Wydawców Prasy. Według obu organizacji zapobiegłoby to wypaczaniu społecznej funkcji prasy oraz naruszaniu zasad konkurencji na lokalnym rynku prasowym.

Stanowisko takie ogłoszono po odbywającej się w Krakowie konferencji: "Wolność słowa w prasie lokalnej. Prasa lokalna a normy ochrony konkurencji i pluralizm medialny". Jej uczestnicy podkreślają, że zakaz wydawania prasy przez organa administracji będzie służył "poprawie dobrze rozumianej otwartości działania administracji i samorządów i przyniesie wzrost zaufania społecznego do ich działalności".

"Jednocześnie przyczyni się to do wzmocnienia organizatorskiej funkcji niezależnej prasy lokalnej, służąc budowaniu przez nią społeczeństwa obywatelskiego, co jest zadaniem i niezaprzeczalną zasługą pism lokalnych i leży w polskim interesie publicznym" - głosi komunikat po konferencji.

Zdaniem jej uczestników "nie należy łączyć funkcji biuletynu informacyjnego - organu administracji z funkcją niezależnej prasy, której jednym z głównych zadań jest sprawowanie społecznej kontroli nad działaniami władz".

"Uzurpowanie sobie przez wydawców biuletynów samorządowych roli wydawców gazet, wiąże się niejednokrotnie z utrudnianiem dostępu do informacji dziennikarzom prasy niezależnej. Jest to podważanie fundamentalnej zasady wolności słowa i prawa obywateli do dostępu do informacji" - głosi komunikat.

Fundacja Helsińska oraz wydawcy zwracają także uwagę, że "wątpliwości natury formalnej i etycznej" budzi "łączenie przez wydawców pism samorządowych funkcji publicznych z działalnością gospodarczą".

"Korzystanie ze środków publicznych i prowadzenie działalności biznesowej rodzi liczne wątpliwości a także zgodności z zasadami uczciwej konkurencji. Szczególnie pozyskiwanie reklam przez +gazety+ samorządowe od firm zależnych od władzy lokalnej sprzyja możliwości powstawania na lokalnych rynkach sytuacji korupcjogennych. Naraża ponadto samorządy na ostre konflikty z prasą niezależną, dla której przychody z reklam niejednokrotnie stanowią podstawę bytu ekonomicznego" - napisano w komunikacie.

"Uczestnicy Konferencji postulują wprowadzenie takich rozwiązań prawnych, które w jednoznaczny sposób określą zasady wydawania biuletynów informacyjnych przez organa administracji i samorządy wszystkich szczebli" - brzmi oświadczenie. (PAP)

js/ malk/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)