Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

HFPC chce interwencji MSZ ws. Afgańczyka, któremu grozi kara śmierci

0
Podziel się

Helsińska Fundacja Praw Człowieka chce, aby polski MSZ podjął działania
dyplomatyczne na rzecz uwolnienia Afgańczyka Sayeda Mussa, któremu za przejście na chrześcijaństwo
w jego kraju grozi kara śmierci. Pismo w tej sprawie fundacja wysłała w piątek do MSZ.

bEgBhYCt

Helsińska Fundacja Praw Człowieka chce, aby polski MSZ podjął działania dyplomatyczne na rzecz uwolnienia Afgańczyka Sayeda Mussa, któremu za przejście na chrześcijaństwo w jego kraju grozi kara śmierci. Pismo w tej sprawie fundacja wysłała w piątek do MSZ.

Fundacja informuje, że Sayed Mussa w 2002 r. przeszedł na chrześcijaństwo i tym samym odszedł od islamu - oficjalnej religii w Afganistanie. Jak podano, w ubiegłym roku z powodu zmiany wyznania został aresztowany; grozi mu kara śmierci. Fundacja zaznacza, że postępowanie karne przeciwko niemu prowadzą państwowe instytucje.

HFPC podkreśla, że Polska utrzymuje stosunki i współpracę z państwem afgańskim. Zaznacza, że w Afganistanie stacjonuje polski kontyngent wojskowy w ramach działań NATO. "Presja płynąca z różnorodnych źródeł międzynarodowych wywierana na poziomie relacji dyplomatycznych może mieć kluczowy wpływ na sytuację tego więźnia" - zaznacza.

bEgBhYCv

Zdaniem HFPC sprawa Mussy "stanowi przykład naruszenia wartości, które należą do fundamentów porządku konstytucyjnego Polski".

"W ich świetle należy postrzegać cele działań Rzeczpospolitej Polskiej w misjach międzynarodowych" - podkreślono.

Rzecznik MSZ Marcin Bosacki zapewnił PAP, że pismo HFPC na pewno zostanie rozpatrzone.

Fundacja informuje, że w Afganistanie nie jest przestrzegana wolność wyznania, która została ustanowiona w Konstytucji Afganistanu z 2004 r. Wynika to z braku jasnego określenia, jaka jest relacja norm konstytucyjnych w stosunku do norm religijnych. "W związku z tym sądy afgańskie, orzekając w konkretnych sprawach, mogą polegać, oprócz prawa państwowego, na prawie szariatu" - podkreśla. Jak wyjaśnia HFCP, w myśl niektórych interpretacji szariatu, zmiana religii jest uznawana za akt apostazji, zagrożony karą śmierci.

bEgBhYCB

Powołując się na artykuł w The New York Times, Fundacja podaje, że Mussa jest osobą niepełnosprawną. W trakcie pełnienia służby wojskowej stracił nogę w wyniku wybuchu miny lądowej. Przez szesnaście lat - do czasu aresztowania - pracował dla Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża.

Według informacji przekazanych przez gazetę, od "chwili zatrzymania konsekwentnie odmawiano Sayedowi Mussa kontaktów z rodziną. Doświadczył on złego traktowania i przemocy fizycznej zarówno ze strony funkcjonariuszy więziennych jak i współosadzonych. Dotychczas nie został postawiony przed sądem. Aktualnie Sayed Mussa przetrzymywany jest w zakładzie karnym w Kabulu, gdzie został przeniesiony w wyniku interwencji władz Stanów Zjednoczonych" - podano. (PAP)

kno/ abr/ gma/

bEgBhYCW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)