Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

HFPC: w państwach Partnerstwa Wschodniego łamane są prawa człowieka

0
Podziel się:

W państwach Partnerstwa Wschodniego, m.in. na Białorusi, Ukrainie, w
Azerbejdżanie i Gruzji, łamane są prawa człowieka - zwraca uwagę Helsińska Fundacja Praw Człowieka,
która w związku ze szczytem Partnerstwa Wschodniego przedstawiła list otwarty w tej sprawie.

W państwach Partnerstwa Wschodniego, m.in. na Białorusi, Ukrainie, w Azerbejdżanie i Gruzji, łamane są prawa człowieka - zwraca uwagę Helsińska Fundacja Praw Człowieka, która w związku ze szczytem Partnerstwa Wschodniego przedstawiła list otwarty w tej sprawie.

W czwartek rozpoczyna się dwudniowy szczyt Partnerstwa Wschodniego. Przywódcy państw UE oraz krajów PW mają potwierdzić poparcie dla rozwoju projektu Partnerstwa Wschodniego i uznać "europejskie aspiracje" wschodnich sąsiadów Unii.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka w szczególności zwraca uwagę na fakt, że prawa człowieka są regularnie łamane na Białorusi. Fundacja przytacza sprawę szefa Centrum Praw Człowieka "Wiosna" Alesia Bialackiego, aresztowanego przez białoruską milicję finansową na początku sierpnia w Mińsku pod zarzutem "ukrywania dochodów finansowych o znaczącej wielkości". Fundacja przypomina, że Polska i Litwa przekazały władzom białoruskim dane bankowe szefa "Wiosny". Podkreśla też, że Bialacki jest szczególnie zaangażowany w działania na rzecz demokratyzacji Białorusi.

"Przypomnieć należy również utrzymywanie na Białorusi kary śmierci" - dodaje w przesłanym PAP liście fundacja.

W liście wskazano na inne przypadki łamania praw człowieka w państwach Partnerstwa Wschodniego. Fundacja przypomina o politycznym procesie wytoczonym byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko, którą oskarżono o nadużycia i sprzeniewierzenie państwowych pieniędzy. Przypomniano także o prześladowaniach blogerów w Azerbejdżanie oraz o brutalnym rozproszeniu 25 marca demonstracji w stolicy Gruzji - Tbilisi, w wyniku którego siedmiu uczestników pozbawiono wolności. Podkreśla też, że łamanie praw podstawowych w tych krajach potwierdzają regularnie wyroki Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Według fundacji, wskazane przypadki łamania praw człowieka świadczą o "poważnym deficycie demokracji wśród wschodnich sąsiadów Unii Europejskiej", a także braku poszanowania podstawowych praw i wolności człowieka, m.in. prawa do wolności osobistej, wolności zgromadzeń, swobody wypowiedzi oraz prawa do działalności na rzecz ochrony praw człowieka.

"Wyrażamy nadzieję, że problem poszanowania zasad demokracji oraz wprowadzenie odpowiednich gwarancji ochrony praw człowieka w państwach Partnerstwa Wschodniego stanowić będzie priorytetowy temat rozpoczynającego się w Warszawie szczytu" - napisała fundacja.

W związku ze szczytem Partnerstwa Wschodniego do Warszawy przyjadą m.in. szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton, kanclerz Niemiec Angela Merkel, szef hiszpańskiego rządu Jose Zapatero, premier Węgier Viktor Orban.

Pięć krajów Partnerstwa będzie reprezentowanych na najwyższym szczeblu. Do Warszawy przyjadą prezydenci: Ukrainy - Wiktor Janukowycz, Gruzji - Micheil Saakaszwili, Azerbejdżanu - Ilham Alijew, Armenii - Serż Sarkisjan oraz premier Mołdawii Vlad Filat. Ze strony białoruskiej zaproszony został minister spraw zagranicznych Siarhiej Martynau; polityk jednak nie zdecydował się przyjąć zaproszenia. Szefem delegacji będzie ambasador Białorusi Wiktar Gajsionak.

Wcześniej ma odbyć się szereg spotkań dwustronnych. Jak wynika z informacji PAP, premier Donald Tusk wraz z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem spotkają się m.in. z opozycją białoruską. Planowane są także nieformalne rozmowy przedstawicieli białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego z europejskimi politykami. Planowane jest także spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego i szefa polskiego rządu m.in. z ukraińskim prezydentem Wiktorem Janukowyczem. (PAP)

nno/ abe/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)