Notowania

wiadomości
12.05.2011 17:39

HFPC: wyrok na Demjaniuka jest humanitarny

Wyrok 5 lat więzienia dla byłego strażnika w Sobiborze Johna Demjaniuka jest humanitarny, został on skazany za swój czyn; jest zbrodniarzem wojennym, a to nie podlega przedawnieniu - powiedział PAP Piotr Kładoczny z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Wyrok 5 lat więzienia dla byłego strażnika w Sobiborze Johna Demjaniuka jest humanitarny, został on skazany za swój czyn; jest zbrodniarzem wojennym, a to nie podlega przedawnieniu - powiedział PAP Piotr Kładoczny z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. *

"Istniały wątpliwości, czy osoba zatrzymana to rzeczywiście John Demjaniuk" - zaznaczył Kładoczny. "Ale jeżeli to rzeczywiście on, to wyrok jest sprawiedliwy. Jest zbrodniarzem wojennym, a takie zbrodnie nie ulegają przedawnieniu" - powiedział Kładoczny. "Jeżeli jest przepis, jest prawo - to według tego został skazany" - dodał.

Sąd w Monachium skazał w czwartek Demjaniuka na karę pięciu lat więzienia za udział w zagładzie Żydów w czasie II wojny światowej. Prokuratura żądała kary sześciu lat wiezienia. Obrońcy domagali się jego uniewinnienia i zapowiedzieli apelację. 91-letni Demjaniuk zostanie zwolniony z aresztu z powodu zaawansowanego wieku - zdecydował sąd.

Pochodzący z Ukrainy Demjaniuk był oskarżony o pomoc w zamordowaniu 28 tysięcy Żydów, którzy zostali zgładzeni w Sobiborze w 1943 r. Nie udowodniono mu żadnego konkretnego czynu, jednak sąd przychylił się do argumentacji prokuratury, że obóz zagłady w Sobiborze służył planowemu mordowaniu ludzi, dlatego każdy, kto w nim służył, jest współwinny. Według sądu Demjaniuk był wachmanem w Sobiborze od marca do września 1943 r. (PAP)

edom/ itm/ jra/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz