Notowania

wiadomości
13.12.2013 15:49

Historia pacyfikacji kopalni "Wujek" na tablet i czytnik książek

Interaktywną wersję książki pt. "Kopalnia Wujek. W hołdzie tym, którzy odeszli za wcześnie" zaprezentowano w piątek w Katowicach. Wzbogacono ją o nagrania rozmów z uczestnikami strajku, zdjęcia archiwalne, animacje. Będzie ją można odtwarzać m.in. na tablecie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Interaktywną wersję książki pt. "Kopalnia Wujek. W hołdzie tym, którzy odeszli za wcześnie" zaprezentowano w piątek w Katowicach. Wzbogacono ją o nagrania rozmów z uczestnikami strajku, zdjęcia archiwalne, animacje. Będzie ją można odtwarzać m.in. na tablecie.

Książkę dr Tomasza Nowary pt. "Kopalnia Wujek. W hołdzie tym, którzy odeszli za wcześnie" wydano w 2011 roku tuż przed obchodami 30 rocznicy pacyfikacji kopalni dzięki staraniom Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK "Wujek" Poległych 16 grudnia 1981 roku. W piątek, w 32. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach zaprezentowano wersję cyfrową tej publikacji.

Dzięki tej nowej inicjatywie książkę będzie można odtwarzać m.in. tabletach i elektronicznych czytnikach książek. Treść książki została dostosowana również dla osób z dysfunkcją wzroku.

Cyfrowa wersja została wzbogacona o liczne dodatki, w tym m.in. o blisko dwie godziny nagrań rozmów z pięcioma uczestnikami strajku, zdjęcia archiwalne, animacje oraz elementy interaktywne takie jak przypisy, mapy oraz obiekty 3D. "To co do tej książki zaimplementowaliśmy, to głównie elementy, które powstały z myślą o młodzieży. Wśród nich jest broń w 3D, która była używana podczas pacyfikacji, jest też godzinny, film dokumentalny zawierający m.in. relacje osobiste uczestników strajku" - powiedział współautor wersji interaktywnej Jacek Bara.

Jest to - jak podkreślają inicjatorzy tego przedsięwzięcia - poszerzona rekonstrukcja wydarzeń, które miały miejsce pomiędzy 13 a 16 grudnia 1981 roku na terenie kopalni i w najbliższej okolicy.

Publikacja powstała - jak dodają twórcy - głównie z myślą o młodzieży. "Zależy nam by po cyfrową publikację poświęconą tym tragicznym dniom stanu wojennego, które zakończyły się śmiercią dziewięciu górników od milicyjnych kul, sięgnęła przede wszystkim młodzież" - wyjaśniali.

"To właśnie tu na Wujku była pierwsza krew stanu wojennego (...) jakbyśmy nie wracali do tych wspomnień to byłoby źle, bo trzeba historię pamiętać i pamiętamy" - powiedział w piątek pierwszy przewodniczący zakładowej Solidarności w KWK "Wujek" Jan Ludwiczak.

W filmie dokumentalnym można wysłuchać wspomnień przywódcy strajku górników Stanisława Płatka. "Dzięki wywiadom i relacjom powstała +żywa książka+. Chcemy z nią dotrzeć do młodszego pokolenia, a my jesteśmy po to, żeby stać na straży tej pamięci" - powiedział Płatek.

Projekt został dofinansowany m.in. przez Narodowe Centrum Kultury. Interaktywna publikacja będzie dostępna w internecie.

Prezentacji towarzyszył bieg ku pamięci poległych 16 grudnia 1981 roku pod kopalnią Wujek. W biegu uczestniczyło dziewięciu uczniów, którzy przebiegli 10 km w koszulkach z nazwiskami pomordowanych. "Każdy z nich czcił tym biegiem pamięć jednego górnika" - powiedział nauczyciel historii w Gimnazjum nr 1 w Mikołowie Marcin Pogonowski.(PAP)

ktp/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz