Notowania

wiadomości
29.06.2011 19:01

Hiszpan kandydatem na specjalnego wysłannika UE ds. Śródziemnomorza

Hiszpański dyplomata Bernardino Leon jest oficjalnym kandydatem na stanowisko specjalnego wysłannika UE ds. regionu południowego Śródziemnomorza. Jego kandydaturę zaproponowała w środę wysoka przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej Catherine Ashton.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Hiszpański dyplomata Bernardino Leon jest oficjalnym kandydatem na stanowisko specjalnego wysłannika UE ds. regionu południowego Śródziemnomorza. Jego kandydaturę zaproponowała w środę wysoka przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej Catherine Ashton. *

Nominacja specjalnego wysłannika ds. południowego Śródziemnomorza wpisuje się w szerszą reformę systemu reprezentacji Unii na świecie, uruchomioną po wejściu w życie Traktatu z Lizbony, który ustanowił Europejską Służbę Działań Zewnętrznych (ESDZ). Ma on być jednym z czterech kluczowych specjalnych przedstawicieli UE w najbardziej newralgicznych regionach świata (Południowy Kaukaz, Bliski Wschód, Afryka Północna i Róg Afryki).

Według zamierzeń Ashton, wysoki przedstawiciel ds. południowego Śródziemnomorza ma utrzymywać dialog polityczny z krajami północnej Afryki i stanowić część odpowiedzi UE na falę demokratycznych protestów (tzw. wiosnę arabską), które miały miejsce w regionie.

Leon jest hiszpańskim dyplomatą z ponad dwudziestoletnim stażem pracy. Od 2008 roku jest sekretarzem generalnym premiera Hiszpanii Jose Luisa Zapatero i jego głównym doradcą politycznym.

Kandydaturę Hiszpana muszą jeszcze poprzeć państwa członkowskie. Wcześniej mówiło się, że proponowany przez Ashton kandydat nie podoba się m.in. krajom skandynawskim, które na tym stanowisku wolałyby widzieć osobę o większym znaczeniu politycznym.

Z Brukseli Agata Byczewska (PAP)

aby/ cyk/ kar/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz