Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Hiszpania: "La Vanguardia": Zamachy w Madrycie przeprowadzili lokalni ekstremiści islamscy

0
Podziel się:

11.3.Madryt (PAP) - Zamachy terrorystyczne w Madrycie 11 marca
2004 roku zostały zorganizowane, sfinansowane i przeprowadzone od
początku do końca przez islamskich ekstremistów mieszkających od
lat w Hiszpanii, bez bezpośredniego nakazu Al-Kaidy - wynika z
trwającego śledztwa.

bEUicoOd

11.3.Madryt (PAP) - Zamachy terrorystyczne w Madrycie 11 marca 2004 roku zostały zorganizowane, sfinansowane i przeprowadzone od początku do końca przez islamskich ekstremistów mieszkających od lat w Hiszpanii, bez bezpośredniego nakazu Al-Kaidy - wynika z trwającego śledztwa.

O wynikach dochodzenia, prowadzonego przez sędziego Juana del Olmo, poinformowała w sobotę, w drugą rocznicę zamachów w Madrycie, katalońska gazeta "La Vanguardia".

Podała też, że śledztwo nie wykazało żadnych związków baskijskiej organizacji separatystycznej ETA z zamachami.

bEUicoOf

Policja zatrzymała 116 podejrzanych o związki z zamachami, 26 z nich przebywa w areszcie tymczasowym. Śledztwo prowadzono równolegle w ośmiu krajach, sprawdzono ponad 50 tysięcy numerów telefonicznych i rozmów, dziesiątki samochodów, zawartość komputerów i inne ślady. Żaden jednak nie wykazał, że to Al-Kaida nakazała zaatakować madryckie pociągi.

W śledztwie ustalono, że ataki były dziełem lokalnych ugrupowań islamskich, które nazywały siebie Al-Kaidą, z później otrzymały "błogosławieństwo" ze strony radykałów saudyjskich. Dwaj główni organizatorzy zamachów mieszkali od ponad 10 lat w Hiszpanii.

W atakach w Madrycie zastosowano taką samą metodę organizacyjną, jak we wszystkich zamachach od czasu masakry na Bali (Indonezja) w 2002 roku, ale odmienną niż w USA 11 września 2001, gdzie komanda islamskie otrzymały bezpośredni rozkaz, instrukcje, pieniądze i inną pomoc z zewnątrz.

"La Vanguardia" zauważa, że do tych zmian w ciągu kilku lat przyczynił się internet. Podaje przykład Hiszpana pochodzenia syryjskiego Mustafy Setmarina, zatrzymanego w Pakistanie w listopadzie 2005 roku i prawdopodobnie będącego w rękach Amerykanów. Jest on przypuszczalnie autorem "podręcznika z instrukcjami" dla ekstremistycznych ugrupowań islamskich, w którym radzi, aby tworzyli niezależne, funkcjonujące samodzielnie ugrupowania, samofinansujące się (z handlu narkotykami lub pospolitej przestępczości), i organizowali własne akcje, znajdując potrzebne do tego instrukcje w internecie. Po każdej "akcji" Al- Kaida ma się zająć nagłośnieniem jej w mediach, dać jej swoją "pieczęć".

bEUicoOl

Ze śledztwa prowadzonego w Hiszpanii wynika, że takimi zasadami kierowali się organizatorzy zamachów terrorystycznych w Madrycie.

Grażyna Opińska (PAP)

opi/ mc/

bEUicoOG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)