Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Hiszpania: Manifestacje poparcia dla aresztowanych członków "Ekin"

0
Podziel się

Tysiące osób w trzech miastach Kraju Basków manifestowało w sobotę
poparcie dla 9 osób z organizacji "Ekin" aresztowanych przez policję - podała agencja AFP.

bEgmSxQR

Tysiące osób w trzech miastach Kraju Basków manifestowało w sobotę poparcie dla 9 osób z organizacji "Ekin" aresztowanych przez policję - podała agencja AFP.

Dziewięciu członków organizacji "Ekin" związanej z ETA zostało zatrzymanych przez policję w piątek i w sobotę.

Blisko tysiąc osób manifestowało przeciw tym aresztowaniom w San Sebastian, niosąc transparent z napisem "Dość aresztowań. Wolność. Koniec represjom. Demokracja".

bEgmSxQT

Podobne demonstracje zostały zorganizowane w Bilbao i Vitorii - dwóch innych ważnych miastach Kraju Basków.

Zatrzymanych oskarża się "przynależność do organizacji terrorystycznej ("Ekin") (...) oraz/lub kolaborację z terrorystami".

"Ekin" uznano za organizację nielegalną w 2007 roku. Policja aresztowała wtedy przywódców "Ekin", ugrupowania wspierającego ETA podczas zbiorowej akcji przeprowadzonej w prowincjach baskijskich.

"Ekin" określana jest przez hiszpański wymiar sprawiedliwości, jako "serce ETA". Zarzuca się członkom tego ugrupowania, że "stosują strategię polityczną i militarną" ETA.

bEgmSxQZ

ETA, która jest zbrojną organizacją walczącą o niepodległość Kraju Basków ogłosiła 5. września jednostronne zawieszenie broni. W ciągu trwającej od 50 lat walki o niepodległość bojownicy ETA zabili 829 osób.

ETA ogłosiła zawieszenie broni nie podając, czy chodzi o tymczasowe przerwanie walki, czy też o permanentną rezygnację ze stosowania przemocy.

Rząd Hiszpanii odrzucił tę propozycję, uznając ją za "niewystarczającą" i żądając od ETA całkowitej i bezwarunkowej rezygnacji z walki zbrojnej.

ETA uznawana jest za organizację terrorystyczną przez Unię Europejską i Stany Zjednoczone. (PAP)

bEgmSxRa

fit/

7156189

bEgmSxRu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)