Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Hiszpania: Obrady przedstawicieli izb wyższych parlamentów Europy

0
Podziel się:

Przewodniczący Senatu hiszpańskiego Javier Rojo otworzył w piątek w Madrycie
XIII Spotkanie Stowarzyszenia Senatów Europy, w którym bierze udział m. in. marszałek Senatu RP
Bogdan Borusewicz.

Przewodniczący Senatu hiszpańskiego Javier Rojo otworzył w piątek w Madrycie XIII Spotkanie Stowarzyszenia Senatów Europy, w którym bierze udział m. in. marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz.

Tematem przewodnim tegorocznego Spotkania jest senat i mechanizmy jego współpracy z regionami oraz podmiotami lokalnymi.

W przemówieniu inauguracyjnym Rojo zaapelował o większą reprezentację administracji lokalnych w wyższych izbach parlamentarnych. Opowiedział się także za wzięciem pod uwagę przy podejmowaniu decyzji państwowych "poziomu bliższego obywatelom", aby lepiej mogły być realizowane ich interesy.

"Dzisiaj jeszcze bardziej potrzebne jest docenienie roli senatów w parlamentaryzmie europejskim, gdyż są one miejscem, gdzie mogą być przedstawiane interesy regionalne i interesy podmiotów lokalnych, bez uszczerbku dla ich funkcji, którą historycznie wypełniają" - powiedział.

Rojo przypomniał, że wspólnoty autonomiczne reprezentowane są w Senacie hiszpańskim poprzez Komisję Generalną ds. Wspólnot Autonomicznych.

"Jednak podmioty lokalne nie są w Senacie reprezentowane, pomimo tego, że słychać głosy domagające się ich obecności w izbach wyższych" - powiedział.

Rojo podkreślił, że "senaty mogą wypełniać rolę jednoczącą podmioty lokalne, regionalne, narodowe i europejskie" oraz być "miejscem, gdzie mogą być przedstawiane ich interesy".

Hiszpański minister ds. polityki terytorialnej Manuel Chaves podczas Spotkania zapowiedział opracowanie raportu na temat "dysfunkcji" i "duplikowania się funkcji" różnych podmiotów administracji publicznej w Hiszpanii, np. przedstawicielstw prowincji i wspólnot autonomicznych.

Hiszpania terytorialnie jest podzielona na gminy, prowincje i 17 wspólnot autonomicznych. Liczy ponad 8 tys. gmin, z których wiele ma mniej niż 2 tys. mieszkańców.

Były premier Hiszpanii Felipe Gonzalez apelował wcześniej o zniesienie przedstawicielstw prowincji oraz zredukowanie liczby gmin w celu zmniejszenia wydatków publicznych.

Chaves zgodził się ze stanowiskiem Gonzaleza, ale opowiedział się za łączeniem małych gmin na drodze "konsensusu" miedzy nimi, a nie "narzucenia im fuzji w sposób jednostronny" przez rząd centralny w Madrycie.

Minister ds. polityki terytorialnej zauważył, że w przypadku redukcji liczby podmiotów administracyjnych straciłoby zatrudnienie wielu pracowników administracji. Hiszpańskie wspólnoty autonomiczne liczą obecnie prawie 1,35 mln pracowników, gminy zatrudniają prawie 637 tys. osób, administracja centralna zaś 237 tysięcy.

Chaves opowiedział się za rozwojem państwa regionów autonomicznych. "Państwo wspólnot autonomicznych jest kluczowym narzędziem rozwoju gospodarczego, społecznego i kulturalnego kraju" - powiedział. Przyznał jednak, że należałoby zwiększyć kooperację między administracjami regionalnymi.

W XIII Spotkaniu Stowarzyszenia Senatów Europy biorą udział przedstawiciele 14 krajów: Austrii, Belgii, Czech, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Polski, Rosji, Słowenii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Włoch i Luksemburga (jako obserwator).

Stowarzyszenie Senatów Europy zostało utworzone w 2000 roku z inicjatywy Senatu francuskiego. Jego celem jest zacieśnienie współpracy między senatami Europy, promowanie dwuizbowego systemu parlamentarnego oraz umacnianie tożsamości europejskiej.

Grażyna Opińska (PAP)

opi/ mw/ klm/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)