Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Hiszpania opracuje dyrektywę ws. przeszczepów

0
Podziel się

Hiszpania od 18 lat ma najwyższy wskaźnik oddawania organów.

Hiszpania opracuje dyrektywę ws. przeszczepów
(Elfstrom/iStockphoto)
bEhkcQMl

Hiszpania podczas swego przewodnictwa w UE zmierza do opracowania ramowej dyrektywy w sprawie pobierania organów do przeszczepów.

Chcemy przekazać go innym krajom unijnym - poinformował szef hiszpańskiej organizacji transplantologii, dr Gregorio Garrido, podczas dorocznych Spotkań Koordynatorów Przeszczepów.Spotkania odbywają się w Canfranc (Aragonia).

Hiszpania od 18 lat ma najwyższy wskaźnik oddawania organów do przeszczepów na świecie - średnio 34 dawców na 1 mln mieszkańców.

bEhkcQMn

_ - Nasze spotkania mają służyć dalszej poprawie tych wyników; chodzi o to, aby, zgodnie z nowo przyjętym Planem 40, osiągnąć 40 dawców na 1 mln mieszkańców _ - powiedział Garrido.

Podkreślił, że w Hiszpanii istnieje ustawa w sprawie transplantacji z roku 1976, efektywna struktura organizacyjna, a przede wszystkim zaufanie społeczne do funkcjonującego systemu.

_ - Pośmiertne dawstwo organów do przeszczepów jest gestem altruistycznym i solidarnym; jest wartością społeczną _ - powiedział doktor Garrido.

_ - Każdy, kto spełnia określone warunki (ma poniżej 50. roku życia, nie cierpi na pewne choroby), może zostać dawcą, ale nikt nie może pobierać za to pieniędzy - ani dawca, ani lekarz _ - dodał Garrido.

bEhkcQMt

_ - Organy do przeszczepów pobiera się w czterech autoryzowanych ośrodkach w Madrycie i w Barcelonie. Otrzymują je kolejne osoby znajdujące się na centralnej liście oczekujących, kontrolowanej przez państwo _ - poinformował.

Garrido wyjaśnił, że w Hiszpanii każdy szpital ma swojego koordynatora ds. transplantacji, a w dużych placówkach pracują całe zespoły. Funkcjonują wpływowe stowarzyszenia pacjentów i ich rodzin, zarówno tych po przeszczepach, jak i oczekujących.

Według Garrido, system działa efektywnie, gdyż państwo uczyniło z transplantacji jeden ze swoich priorytetów. _ Koszty pokrywa ubezpieczenie społeczne, szkoli się ludzi, uświadamia społeczeństwo _ - powiedział. Garrido podkreślił znaczenie zaufania społecznego do hiszpańskiego systemu opieki zdrowotnej.

Powiedział, że imigranci z Europy Wschodniej, w tym z Polski, przekazują organy do przeszczepów - proporcjonalnie - w tak samo wysokim stopniu jak Hiszpanie.

bEhkcQMu

ZOBACZ TAKŻE:

bEhkcQMO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)