Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Hiszpania: Parlamentarzyści zgodzili się na zmniejszenie uposażeń

0
Podziel się

Przedstawiciele obu izb hiszpańskiego parlamentu zgodzili się we wtorek na
zmniejszenie swych uposażeń o dziesięć procent, by przyczynić się do walki z deficytem budżetowym -
poinformował przedstawiciel rządzącej partii socjaldemokratycznej Jose Antonio Alonso.

bEgNaFcl

Przedstawiciele obu izb hiszpańskiego parlamentu zgodzili się we wtorek na zmniejszenie swych uposażeń o dziesięć procent, by przyczynić się do walki z deficytem budżetowym - poinformował przedstawiciel rządzącej partii socjaldemokratycznej Jose Antonio Alonso.

Alonso powiedział, że wszystkie partie zasiadające w parlamencie zgodziły się na wspomniane rozwiązanie podczas specjalnego spotkania, które odbyło się we wtorek.

Głosowanie nad zatwierdzeniem zmian, na jakie przystali członkowie Izby Deputowanych i senatorowie, odbędzie się w czwartek.

bEgNaFcn

Roczne uposażenie przedstawiciela Izby Deputowanych, niższej izby hiszpańskiego parlamentu, wynosi ok. 70 tys. euro. Parlamentarzyści spoza Madrytu mogą również liczyć na dodatki mieszkaniowe.

W konsekwencji swojej decyzji prawodawcy podzielą los pracowników służby cywilnej z hiszpańskich ministerstw, których pensje zostały wcześniej zmniejszone w ramach walki z deficytem budżetowym. W 2009 roku wyniósł on aż 11,3 proc. PKB, co znacznie przekracza dozwolony dla strefy euro poziom 3 procent.

W celu ratowania finansów publicznych hiszpański rząd zdecydował się na obniżenie płac w sektorze publicznym i ostrą redukcję wydatków na cele socjalne. W czwartek rada ministrów postanowiła, że obniżka płac w sektorze publicznym zostanie przeprowadzona jeszcze w tym roku. Nie podlegają jej jedynie płace nie przekraczające 949 euro miesięcznie. W 2011 roku nastąpi zamrożenie emerytur.

Kolejne cięcie w budżecie, zmniejszenie wydatków na inwestycje publiczne, ma przynieść 6 mld euro oszczędności.

bEgNaFct

Zlikwidowane zostaną również jednorazowe dodatki w wysokości ok. 2,5 tys. euro, przyznawane z okazji urodzenia dziecka lub adopcji. (PAP)

łr/ mc/

6304329 6276612,arch.

bEgNaFcO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)