Notowania

wiadomości
06.10.2012 21:55

Hiszpania: W Madrycie protest przeciw oszczędnościom w służbie zdrowia

Kilka tysięcy osób przeszło w sobotę ulicami Madrytu w proteście przeciwko oszczędnościom m.in. w publicznej służbie zdrowia, co może doprowadzić do prywatyzacji usług medycznych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Kilka tysięcy osób przeszło w sobotę ulicami Madrytu w proteście przeciwko oszczędnościom m.in. w publicznej służbie zdrowia, co może doprowadzić do prywatyzacji usług medycznych.

Protestujący nieśli transparenty z hasłem: "Żadnych cięć, żadnej prywatyzacji". Wielu uczestników demonstracji - jak zauważa agencja Associated Press - to pracownicy sektora publicznego, którym państwo w ramach cięcia wydatków zamroziło płace na przyszły rok.

"Pracuję w szpitalu, ale niedługo stracę pracę. 30 października moja umowa wygasa i nie zostanie przedłużona" - powiedziała 58-letnia pielęgniarka Victoria Gutierrez. "Na każdym piętrze w szpitalu mamy minimalną liczbę pracowników. Cięcia dotykają nie tylko szpitali, ale także oświaty i administracji państwowej" - podkreśliła.

Rząd Hiszpanii przedstawił w czwartek projekt budżetu na rok 2013, który przewiduje oszczędności w wysokości 40 mld euro m.in. dzięki zamrożeniu pensji urzędników państwowych i pracowników sektora publicznego, obniżeniu zasiłków dla bezrobotnych, a nawet zmniejszeniu wydatków na rodzinę królewską.

Uchwalony w kwietniu pakiet cięć budżetowych na rok 2012 zakłada wśród licznych oszczędności redukcję wydatków na oświatę i służbę zdrowia.

Gospodarka Hiszpanii po raz drugi w ciągu trzech lat jest w recesji, a bezrobocie w kraju zbliża się do 25 proc. We wrześniu liczba osób zarejestrowanych jako bezrobotne wzrosła, gdyż skończył się sezon turystyczny i wiele firm zwolniło część pracowników. (PAP)

akl/ ap/

12374037 arch.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz