Notowania

hiszpania
13.06.2009 23:06

Hiszpania: Wkrótce imponujący słownik biograficzny

Hiszpańska Królewska Akademia Historii opublikuje jeszcze w tym roku sześć tomów Hiszpańskiego Słownika Biograficznego, którego pełne wydanie liczące łącznie 50 tomów ukaże się w ciągu dwóch lat i najprawdopodobniej trafi też do internetu w 2010 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Hiszpańska Królewska Akademia Historii opublikuje jeszcze w tym roku sześć tomów Hiszpańskiego Słownika Biograficznego, którego pełne wydanie liczące łącznie 50 tomów ukaże się w ciągu dwóch lat i najprawdopodobniej trafi też do internetu w 2010 roku. *

Jak powiedział dyrektor Akademii, Gonzalo Anes, słownik zostanie przetłumaczony również na język angielski, aby w sieci www "zapewnić mu światowy zasięg".

W najbliższy poniedziałek król Hiszpanii Juan Carlos i królowa Sofia wezmą udział w uroczystości zaprezentowania w siedzibie Akademii pierwszego tomu słownika.

Zamysł stworzenia słownika narodził się w samych początkach Akademii założonej w 1735 roku. Jednak złożoność zadania opóźniła wykonanie tego pomysłu.

Na realizację projektu rząd przeznaczył w 1999 roku 800 mln peset (4,8 mln euro).

Każdy z 50 tomów ma liczyć 800 stron, a całość słownika obejmie ponad 40 tysięcy biogramów postaci z wszystkich epok historycznych, co - jak powiedział dyrektor Akademii, "sytuuje Hiszpanię na czele najważniejszych krajów świata".

Słownik będzie zawierać też biogramy postaci z kolonii hiszpańskich, Filipin i terytoriów należących do korony w wiekach XVI i XVII.

Nad opracowaniem biogramów pracowało 5500 specjalistów, w tym wielu historyków hispanoamerykańskich i hispanistów z całego świata. (PAP)

klm/ kar/

4234576

Tagi: hiszpania, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz