Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Hiszpania zażąda od USA wyjaśnień w sprawie domniemanych podsłuchów

0
Podziel się

Rząd hiszpański wezwał na poniedziałek ambasadora USA w Madrycie Jamesa
Costosa, aby zwrócić się do niego o wyjaśnienia w sprawie amerykańskich działań szpiegowskich wobec
Hiszpanii; działania takie miały być prowadzone wobec 35 światowych przywódców.

bEsaPixx

Rząd hiszpański wezwał na poniedziałek ambasadora USA w Madrycie Jamesa Costosa, aby zwrócić się do niego o wyjaśnienia w sprawie amerykańskich działań szpiegowskich wobec Hiszpanii; działania takie miały być prowadzone wobec 35 światowych przywódców.

W związku z nieobecnością szefa hiszpańskiego MSZ Jose Manuela Garcii-Margallo, przebywającego z wizytą oficjalną w Polsce, ambasadora Stanów Zjednoczonych przyjmie sekretarz stanu w hiszpańskim MSZ do spraw Unii Europejskiej Inigo Mendez de Vigo.

Hiszpański premier Mariano Rajoy poinformował w piątek na konferencji prasowej w Brukseli, że udzielił Garcii-Margallo odpowiednich instrukcji w tej sprawie.

bEsaPixz

Rajoy przyznał wtedy, że jego rząd nie ma żadnych informacji dotyczących szpiegowania przez USA hiszpańskich polityków, ale podkreślił, że uprawianie szpiegostwa jest rzeczą niewłaściwą między "partnerami i sojusznikami".

"Rząd hiszpański stoi na stanowisku, z tego rodzaju praktyki, o ile się one potwierdzą, są całkowicie nie do zaakceptowania między partnerami, przyjaciółmi i sojusznikami" - powiedział premier Hiszpanii.

Sekretarz generalny największej partii opozycyjnej w Hiszpanii, partii socjalistycznej, Alfredo Perez Rubalcaba wypowiedział się w podobnym duchu.

Stany Zjednoczone zakomunikowały swym zagranicznym sojusznikom, że były analityk CIA Edward Snowden jest w posiadaniu dziesiątek tysięcy dokumentów o klauzuli najwyższej tajności, których dotąd nie ujawnił i które mogą dotyczyć wszystkich.

bEsaPixF

Prezydent Barack Obama zwrócił się o zrewidowanie amerykańskiej polityki w dziedzinie wywiadu. (PAP)

ik/ mc/

14905652

bEsaPiya
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)