Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
08.04.2013 11:20

Hiszpańscy archeolodzy odkryli w Egipcie grobowce sprzed około 3550 lat

Naukowcy z hiszpańskiej misji archeologicznej odkryli w południowym Egipcie cztery grobowce członków elity z czasów XVII Dynastii (1650-1550 r. p.n.e.) - informuje serwis internetowy EurekAlert.

Podziel się
Dodaj komentarz

Naukowcy z hiszpańskiej misji archeologicznej odkryli w południowym Egipcie cztery grobowce członków elity z czasów XVII Dynastii (1650-1550 r. p.n.e.) - informuje serwis internetowy EurekAlert.

Odkrycia dokonał zespół archeologów prowadzący wykopaliska na wzgórzu Dra Abu el-Naga w Luksorze na zachodnim brzegu Nilu, w miejscu położenia cmentarzyska z czasów panowania XVII Dynastii (ok. 1650-1550 r. p.n.e.) w Tebach.

Podczas wykopalisk prowadzonych pod kierunkiem Józefa Manuela Galana, naukowca z Hiszpańskiej Narodowej Rady Naukowej (CSIC) w Madrycie, archeolodzy odkryli grobowce należące do czterech przedstawicieli elity społecznej starożytnego Egiptu sprzed 3550 lat.

Jeden z odkrytych grobowców należy do mężczyzny o imieniu Intefmose, którego trzy inskrypcje wewnątrz grobowca określają mianem "królewskiego syna".

Zdaniem J.M. Galana, Intefmose mógł być synem Sobekemsafa I, jednego z pierwszych władców XVII Dynastii panującego w latach ok. 1619-1603 p.n.e., o którym niewiele wiadomo naukowcom ze źródeł historycznych.

Do komory grobowej Intefmose prowadzi podziemny korytarz o długości 7 metrów, u którego wylotu zbudowano z suszonych cegieł niewielką kaplicę.

Przez otwór w tylnej ścianie komory grobowej archeolodzy dotarli do kolejnego grobowca, należącego do urzędnika wysokiej rangi o imieniu Ahhotep, pełniącego swoją służbę w mieście Nechen, bardziej znanym pod grecką nazwą Hierakonpolis.

Wśród odkrytych przedmiotów złożonych w tym grobowcu znajdują się trzy malowane gliniane figurki grobowe, tzw. uszebti, z wypisanym imieniem zmarłego.

Dwie z nich znajdowały się w małych glinianych sarkofagach, ozdobionych inskrypcjami na bocznych ścianach i pokrywach. Trzecia figurka owinięta była dziewięcioma warstwami lnianego płótna, a na każdej warstwie tkaniny znajdują się inskrypcje wykonane czarnym tuszem.

Archeolodzy odkryli też miejsce pochówku nieznanego chłopca sprzed 3550 lat oraz zestaw figurek uszebti i szczątki płótna z grobu innego chłopca - księcia Ahmose-Sapaira - żyjącego w okresie przełomu panowania XVII i XVIII Dynastii.

Według J.M. Galana, najnowsze odkrycia potwierdzają rolę wzgórza Dra Abu el-Naga w północnej części cmentarzyska w starożytnych Tebach jako miejsca pochówku członków królewskich rodzin w czasach XVII Dynastii i w początkowym okresie XVIII Dynastii (1550-1292 r. p.n.e.) oraz najważniejszych dworzan.

Prace wykopaliskowe hiszpańskiej misji archeologicznej prowadzone są w ramach programu badawczego o nazwie Projekt Dżehuti, współfinansowanego przez CSIC, hiszpańskie Ministerstwo Edukacji, Kultury i Sportu oraz firmę Union Fenosa Gas. (PAP)

jot/ tot/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz