Notowania

wiadomości
13.07.2011 15:08

Hiszpańskie echa krakowskiej wystawy

Hiszpańskie media opisują wystawę "Skarby korony hiszpańskiej", którą od 13 lipca można oglądać w krakowskim Muzeum Narodowym.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Hiszpańskie media opisują wystawę "Skarby korony hiszpańskiej", którą od 13 lipca można oglądać w krakowskim Muzeum Narodowym. *

Wystawienie cennych dzieł sztuki ze zbiorów Korony Hiszpańskiej w Polsce, wzbudziło zainteresowanie hiszpańskiej prasy i wystawą, i Polską. Dziennik "El Pais" pisze, że to właśnie w Krakowie mieszkał przez 40 lat papież Jan Paweł II i opisuje miasto- gospodarza wystawy. Zwraca uwagę, że Kraków jest trzecim pod względem liczby mieszkańców miastem Polski, ale zajmuje pierwszą pozycję, jeśli chodzi o dziedzictwo kulturowe.

"W żadnym innym polskim mieście nie ma tylu tak świetnie zachowanych gotyckich i barokowych kościołów i tylu ważnych muzeów" - pisze autor artykułu w "El Pais". Wspomina on też o żydowskiej dzielnicy Kazimierz i wojennej przeszłości - obozach w Płaszowie i Oświęcimiu.

"El Pais" zwraca również uwagę na klimat Krakowa, "miasta muzyki, którą słychać na każdym rogu, i sztuki, o czym świadczą muzealne zbiory".

Cytowany w tym artykule Nicolas Martinez Fresco, przewodniczący hiszpańskiego Patrimonio Nacional, instytucji zarządzającej kolekcjami królewskiego dworu hiszpańskiego uważa, że: "Polskę i Hiszpanię łączy więcej niż można by się spodziewać. Religia, wojny i mecenat artystyczny królów, to punkty wspólne w naszej analogicznej historii".

"Wystawa, z którą przyjechaliśmy do Polski, to przewodnik po historii sztuki w Hiszpanii. Pokazuje, jak na przestrzeni wieków, zmieniały się gusta i kolekcje monarchów hiszpańskich oraz ilustruje ich zamiłowanie do sztuki krajowej i zagranicznej. W prezentowanych dziełach można dostrzec punkty wspólne naszej historii" - dodaje Martinez Fresco. Według niego, w obu krajach przez wieki broniono katolicyzmu, w Polsce przed Turkami Osmańskimi, a w Hiszpanii przed Arabami. To zwiększyło popularność sztuki sakralnej i obecność elementów wotywnych w architekturze, rzeźbie, malarstwie i złotnictwie.

Arcydzieła prezentowane na wystawie w Muzeum Narodowym wybrano tak, aby jak najlepiej reprezentowały prądy artystyczne obecne w hiszpańskich kolekcjach z okresu od XV do XIX wieku. Jedne z najważniejszych, według Martineza Fresco, to portrety dzieci króla Zygmunta III, księcia Władysława i księżniczki Anny Marii, portret królowej Hiszpanii Marii Józefy Wettyn, córki księcia saksońskiego Maksymiliana Wetttyna, relikwiarz Wacława III, władcy Polski w XIV wieku oraz portret księżniczki Anny Marii Wazówny pędzla Marcina Kobera, wykorzystany do plakatu i na okładce katalogu wystawy.

Inna hiszpańska gazeta "ABC", w swoim artykule na temat krakowskiej wystawy proponuje "spacer" przez sale ekspozycji. Specjalna wysłanniczka do Krakowa, Natividad Pulido, opisuje pomieszczenie gdzie, w mroku sali, można podziwiać podświetlone obrazy Tycjana, Tintoretta czy El Greca. W kolejnej sali wiszą trzy arrasy autorstwa Goi, a część z prezentowanych dzieł sztuki należało do królowej Hiszpanii, Izabeli Katolickiej. Wystawa kończy się dziełami XIX-wiecznych artystów, Rusinola, Queroli i Sorolli.

Wszystkie obrazy, rzeźby, dzieła rzemiosła artystycznego, srebra, zbroje i meble pochodzą z pałaców i zakonów, którymi opiekuje się Patrimonio Nacional. Zazwyczaj nie są one wystawiane publicznie, a 20 proc. z nich, nigdy nie było wystawianych poza Hiszpanią - mówi jeden z kuratorów wystawy Alavro Soler.

Wystawa hiszpańskiej kolekcji, która potrwa do 9 października, jest odpowiedzią na trwającą od początku czerwca w Madrycie ekspozycję "Polska. Skarby i kolekcje artystyczne, czyli Złote Czasy Rzeczypospolitej".

Dziennik "ABC" przytacza rozmowę z księciem Adamem Czartoryskim, dziedzicem zbiorów rodziny Czartoryskich i założycielem fundacji Książąt Czartoryskich, w której wyraził on ogromne zadowolenie z tego jak zorganizowano wystawę w madryckim Pałacu Królewskim. W 11 salach Pałacu prezentowanych jest 200 dzieł sztuki odzwierciedlających dzieje Polski od końca średniowiecza do rozbiorów. Najważniejszym eksponatem na madryckiej wystawie jest dzieło Leonarda da Vinci "Dama z gronostajem", najcenniejszy obiekt w Muzeum Czartoryskich w Krakowie. (PAP)

leo/ abe/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz