Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Holandia: Minister: specjalna umowa dla każdego imigranta

0
Podziel się:

Każdy imigrant, który chce się osiedlić w Holandii, powinien podpisać
specjalną umowę, w której zobowiąże się do poszanowania wartości określonych w konstytucji i prawie
Holandii - powiedział w środę odpowiedzialny za integrację minister Lodewijk Asscher.

Każdy imigrant, który chce się osiedlić w Holandii, powinien podpisać specjalną umowę, w której zobowiąże się do poszanowania wartości określonych w konstytucji i prawie Holandii - powiedział w środę odpowiedzialny za integrację minister Lodewijk Asscher.

Według niego taki kontrakt gwarantowałby, że osoby przybywające do Holandii będą bardziej świadome norm i wartości wyznawanych w kraju, do którego przybyli.

Polityka integracyjna Holandii musi być "przyjazna i otwarta", ale również opierać się na "jasnych i twardych" zasadach - podkreślił w wywiadzie dla dziennika "Volkskrant" Asscher, wicepremier i minister spraw socjalnych z Partii Pracy (PvdA).

"Jeśli już teraz nie podejmiemy odpowiednich działań, zapłacimy ogromną cenę (...). Nie zwracając uwagi na problemy, które mogą wyniknąć ze swobodnego przepływu osób, przyczynimy się do bardziej antyspołecznej Europy" - ostrzegł Asscher.

W Holandii "integracja kulturowa załamuje się, cofamy się w kwestii postrzegania homoseksualności, Żydów i kobiet. Dlatego musimy jasno mówić o tym, co czyni nasz kraj wielkim, czyli o prawie do bycia sobą" - dodał.

W zamyśle Asschera każdy imigrant przybywający, by osiedlić się w Holandii - w tym obywatele państw Unii Europejskiej - musiałby podpisać tzw. umowę o współuczestnictwie przy ubieganiu się o rejestrację w lokalnej gminie. "Volkskrant" wskazuje, że na obecnym etapie nie jest jasne, czy rejestracja w gminie byłaby możliwa bez zgody na podpisanie tego dokumentu.

We wtorek wieczorem Asscher skierował swój wniosek w sprawie do parlamentu.

Asscher chce sprawdzić, czy możliwe jest wprowadzenie obowiązkowego podpisania umowy o współuczestnictwie dla rezydentów UE i obywateli tureckich, którzy obecnie nie są objęci obowiązkowym egzaminem integracyjnym w Holandii.

Zdaniem ministra egzamin integracyjny dla imigrantów spoza UE powinien zostać wzbogacony o pytania dotyczące holenderskich wartości, aby nie ograniczał się on, jak dotychczas, tylko do kwestii językowych i praktycznych zagadnień życia codziennego.

Powszechnie wiadomo, że rząd Holandii obawia się masowej imigracji z Rumunii i Bułgarii wraz z otwarciem granic dla tych krajów w przyszłym roku - przypomina anglojęzyczny portal informacyjny Dutchnews.nl.

W lutym ubiegłego roku w Holandii rozpętała się medialna burz, gdy w internecie wystartował portal skrajnie prawicowej Partii na rzecz Wolności (PVV) Geerta Wildersa, przeznaczony do składania skarg i zażaleń na zachowanie imigrantów zarobkowych z Europy Środkowej i Wschodniej.

Według autorów strony miała ona służyć badaniu negatywnych zjawisk, jakie nasiliły się wraz z imigracją, w tym przestępczości, alkoholizmu, narkomanii czy porzucania śmieci. Przypominano, że od otwarcia holenderskiego rynku pracy w maju 2007 dla nowych państw członkowskich UE, w tym Polski, do kraju przybyło ok. 200-350 tys. imigrantów zarobkowych.

We wtorek ambasadorzy 10 państw - Bułgarii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier - w liście otwartym zdystansowali się od portalu, który określono jako "godną ubolewania, wyraźnie dyskryminującą inicjatywę". Polskie społeczności w Holandii zmobilizowały się zaś do akcji przeciwko portalowi, zachęcając m.in. do rozsyłania przez internet petycji przeciwko dyskryminacji Polaków przez PVV.(PAP)

akl/ kar/

int. arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)