Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Honduras: Podpisane porozumienie między Zelayą i Michelettim

0
Podziel się:

Przedstawiciele obalonego w czerwcu prezydenta Hondurasu Manuela
Zelayi oraz tymczasowego rządu pod wodzą Roberto Michelettiego podpisali w czwartek wieczorem
(czasu lokalnego) porozumienie, które może otworzyć drogę do powrotu Zelayi do władzy i zakończyć
kryzys polityczny w kraju.

Przedstawiciele obalonego w czerwcu prezydenta Hondurasu Manuela Zelayi oraz tymczasowego rządu pod wodzą Roberto Michelettiego podpisali w czwartek wieczorem (czasu lokalnego) porozumienie, które może otworzyć drogę do powrotu Zelayi do władzy i zakończyć kryzys polityczny w kraju.

Tekst porozumienia nie został ujawniony. Według agencji Associated Press zdaje się ono być ustępstwem ze strony Michelettiego. Dotąd uważał on, że to honduraski Sąd Najwyższy powinien orzec, czy Zelaya może powrócić do władzy. Teraz sąd powinien wydać swoje zalecenie, ale ostateczna decyzja zostanie podjęta przez Kongres Narodowy (parlament) w drodze głosowania.

Porozumienie tworzy także rząd, w którym strony podzielą się władzą, a także zobowiązuje je do uznania wyników wyborów prezydenckich zaplanowanych na 29 listopada.

Micheletti nazwał porozumienie "wielkim ustępstwem ze swojej strony". Ujawnił, że jednym z warunków jest zrezygnowanie przez zagraniczne mocarstwa z sankcji, przywrócenie pomocy, którą obcięto po obaleniu Zelayi oraz wysłanie obserwatorów na wybory prezydenckie.

Zelaya pozytywnie ocenił kompromis, choć nie jest jasne, czy ma szansę wygrać w głosowaniu w parlamencie. "To (porozumienie) oznacza mój powrót do władzy w najbliższych dniach i pokój dla Hondurasu" - oznajmił w radiu Globo.

AP zauważa, że jeśli porozumienie się utrzyma, to może stać się bardzo potrzebnym sukcesem w polityce zagranicznej USA. Waszyngton wysłał grupę wyższych rangą dyplomatów, by przyciągnąć obie strony konfliktu do stołu rokowań.

Kryzys polityczny w Hondurasie trwał od czterech miesięcy. 28 czerwca Zelaya został wydalony z kraju po tym, jak popadł w niełaskę honduraskiego Sądu Najwyższego, wojska oraz konserwatywnej opozycji. W kraju powstał tymczasowy rząd, a Micheletti stał się faktycznym prezydentem. We wrześniu Zelaya powrócił potajemnie do Hondurasu i skrył się w ambasadzie Brazylii, skąd rozpoczął dialog z rządem. Na uregulowanie kryzysu nalegały USA i Organizacja Państw Amerykańskich.(PAP)

awl/ ro/

5034771

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)