Notowania

centrum
29.11.2009 22:08

Honduras w centrum uwagi XIX Szczytu Iberoamerykańskiego w Portugalii

Kontrowersyjne wybory w Hondurasie, przeprowadzane w niedzielę przez rząd powstały w wyniku zamachu stanu sprzed pięciu miesięcy, stały się centralnym tematem dyskusji na XIX Szczycie Iberoamerykańskim, rozpoczętym tego dnia w nadmorskim kurorcie Estoril pod Lizboną.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Kontrowersyjne wybory w Hondurasie, przeprowadzane w niedzielę przez rząd powstały w wyniku zamachu stanu sprzed pięciu miesięcy, stały się centralnym tematem dyskusji na XIX Szczycie Iberoamerykańskim, rozpoczętym tego dnia w nadmorskim kurorcie Estoril pod Lizboną. *

Konfrontacja poglądów na sytuację w Hondurasie jeszcze przed formalnym otwarciem obrad szczytu nastąpiła na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych uczestniczących w nim krajów. Ministrowie różnili się w poglądach, czy należy uznać wyniki wyborów honduraskich i czy mogą one być początkiem normalizacji w tym kraju.

Według hiszpańskiej agencji EFE, która powołuje się na latynoamerykańskie źródła dyplomatyczne, szczyt prawdopodobnie nie zdoła zająć jednolitego stanowiska w tej sprawie.

Minister spraw zagranicznych Panamy, która reprezentuje stanowisko zbliżone do USA, Juan Carlos Varela ocenił w rozmowie z dziennikarzami informacje o przebiegu niedzielnego głosowania w Hondurasie jako "napawające optymizmem".

Południowoamerykański gigant, Brazylia, od początku szczytu odrzuca najbardziej zdecydowanie wszelką możliwość uznania honduraskich wyborów za legalne. Prezydent Luiz Inacio Lula da Silva chce doprowadzić w Estorilu do bezwzględnego potępienia "próby legitymizacji zamachu stanu w Hondurasie, jaką byłoby uznanie wyborów".

Temperaturę dyskusji na szczycie - według madryckiego dziennika "El Pais" - obniży niewątpliwie nieobecność wenezuelskiego prezydenta Hugo Chaveza, który nie przyjedzie do Portugalii.

Z różnych powodów nieobecni będą także prezydenci Boliwii, Paragwaju, Urugwaju, Gwatemali, Nikaragui i Kuby.

Honduraski prezydent de facto Roberto Micheletti nie może wziąć udziału w szczycie, ponieważ jego rząd nie jest uznawany przez żaden kraj. Honduras zawieszono również po zamachu stanu w prawach członka Organizacji Państw Amerykańskich. (PAP)

ik/ mc/

50220299 5220294

Tagi: centrum, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz