Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

HSBC: wskaźnik PMI dla Polski spadł w styczniu do 55,6 pkt

0
Podziel się:

Wskaźnik Menadżerów Logistyki PMI dla Polski spadł w styczniu tego roku,
wyniósł 55,6 pkt wobec 56,3 pkt w grudniu ubiegłego roku - podał bank HSBC.

Wskaźnik Menadżerów Logistyki PMI dla Polski spadł w styczniu tego roku, wyniósł 55,6 pkt wobec 56,3 pkt w grudniu ubiegłego roku - podał bank HSBC.

"Według najnowszych danych HSBC opracowanych przez Markit na początku 2011 roku polski sektor przemysłowy ponownie zarejestrował wyraźny wzrost. Dwa wyróżniające się w ostatnich badaniach odczyty, które odnotowały rekordowy wzrost, dotyczyły wskaźnika nowych zamówień eksportowych oraz kosztów produkcji. Wielkość produkcji także odnotowała wyraźny wzrost, co wpłynęło na dalsze zwiększenie zatrudnienia oraz presji na wydajność" - napisano w komentarzu.

HSBC podaje, że najnowszy wynik był niemniej jednak jednym z pięciu najwyższych odnotowanych w dwunastoipółletniej historii gromadzenia danych PMI dla polskiego sektora przemysłowego.

"Szybszy wzrost liczby nowych zamówień napływających w styczniu do polskich producentów został przyćmiony przez niewielki spadek głównego wskaźnika PMI. Tempo wzrostu liczby nowych zamówień nie osiągnęło wprawdzie listopadowego rekordu, jednak i tak było większe niż w każdym poprzednim okresie od maja 2004 roku. Zebrane dane sugerują, że rynek eksportowy był kluczowym czynnikiem napędzającym wzrost, ponieważ liczba nowych zamówień eksportowych wzrosła w najszybszym tempie w historii badań" - napisano w raporcie.

Z badań wynika, że w styczniu znacznie wzrosła presja inflacyjna w polskim sektorze przemysłowym. Inflacja kosztowa gwałtownie przyspieszyła, osiągając najszybsze tempo odnotowane w historii badań.

"Firmy informowały o wzrastających cenach surowców, a także o podwyżce VAT-u. Wielu respondentów zgłaszało także zwyżkową presję na ceny energii. Rekordowy wzrost średnich kosztów produkcji odnotowany w styczniu doprowadził do wyraźnego wzrostu cen pobieranych za wyroby gotowe. Ceny wyrobów gotowych w polskim sektorze przemysłowym wzrosły w najszybszym tempie od czerwca 2004 roku, wydłużając trwający obecnie okres wzrostu do dziesięciu miesięcy" - napisano. (PAP)

map/ gor/ amac/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)