Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Hu potępił pomniejszanie roli ZSRR w zwycięstwie nad nazizmem

0
Podziel się:

Prezydent Chin Hu Jintao, który przybył do Moskwy z okazji
obchodów 65. rocznicy zakończenia II wojny światowej, potępił próby podawania w wątpliwość lub
pomniejszania wkładu ZSRR w zwycięstwo nad nazizmem.

*Prezydent Chin Hu Jintao, który przybył do Moskwy z okazji obchodów 65. rocznicy zakończenia II wojny światowej, potępił próby podawania w wątpliwość lub pomniejszania wkładu ZSRR w zwycięstwo nad nazizmem. *

"W ostatnich czasach pewne siły na świecie starają się kwestionować lub negować wybitny wkład narodów ZSRR w zwycięstwo w II wojnie światowej" - powiedział w niedzielę chiński prezydent po spotkaniu ze swym rosyjskim odpowiednikiem Dmitrijem Miedwiediewem.

"Jeśli chodzi o ocenę historii II wojny światowej, Chiny zajmują identyczne stanowisko, jak Rosja: w zdecydowany sposób bronią prawdy historycznej i poważnego do niej podejścia" - dodał Hu Jintao.

Prezydenci Chin i Rosji prowadzili rozmowy w niedzielę, po zakończeniu defilady zwycięstwa na Placu Czerwonym. Uczestniczył w nich rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow i szef Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Nikołaj Patruszew.

W sobotę wieczorem Hu Jintao odbył kilkugodzinne spotkanie z rosyjskim premierem Władimirem Putinem. Rozmawiali również w cztery oczy i zjedli obiad w wiejskiej rezydencji Putina - poinformował jego rzecznik Dmitrij Pieskow. Nie podał jednak żadnych szczegółów. Powiedział jedynie, ze rozmowy były "treściwe".

W części rozmów uczestniczył wicepremier Igor Seczin, specjalista od energetyki, który często zajmuje się także problemami sprzedaży broni.

Przed podróżą Hu Jintao do Moskwy chiński MSZ podał, że jednym z tematów jego rozmów będzie Iran.

Chiny, Rosja i Brazylia jako członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ stanowią w niej przeciwwagę Wielkiej Brytanii, Francji i USA, które chcą doprowadzić do zastosowania nowych sankcji wobec Iranu w związku z jego programem atomowym.

Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva w najbliższym tygodniu odwiedzi Moskwę i wybiera się także do Iranu.(PAP)

ik/ kar/

6197683 6197794

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)