Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
premier
23.02.2006 13:19

Huebner: będę rozmawiać z premierem o stopniu wykorzystania

(dochodzą nowe szczegóły)

Podziel się
Dodaj komentarz

(dochodzą nowe szczegóły)

23.2.Łódź (PAP) - Unijna komisarz ds. polityki regionalnej Danuta Huebner powiedziała w czwartek w Łodzi, iż zamierza rozmawiać z premierem Kazimierzem Marcinkiewiczem o stopniu wykorzystania przez Polskę pieniędzy z UE na rozbudowę dróg i szlaków kolejowych.

W środę Komisja Europejska ostrzegła, że Polska do końca roku może definitywnie utracić prawie 90 mln euro, które Bruksela przyznała na ten cel w 2004 roku. Z puli 270 mln euro, dostępnych dla Polski w 2004 roku na projekty w ramach Programu Operacyjnego Transport, Polska wykorzystała do tej pory około 2 proc. - poinformował wysokiej rangi urzędnik Dyrekcji Generalnej ds. Regionalnych Komisji Europejskiej.

D. Hubner nie dopuszcza myśli, żeby Polska nie wykorzystała tej kwoty. Będzie na ten temat rozmawiała m.in. z premierem. Chce uświadomić wszystkim odpowiedzialnym za te pieniądze osobom, że "to wezwanie transportowe należy potraktować bardzo poważnie i że w tym roku należy przedstawić faktury zatwierdzone przez ministra finansów na ok. 90 mln euro, aby tych pieniędzy nie stracić".

"To jest ostatni dzwonek, aby wydać te kwoty" - mówiła na spotkaniu z dziennikarzami. Dodała, że unijne pieniądze, to ogromna szansa dokończenia w naszym kraju "podstawowej modernizacji gospodarczej", w tym w szczególności infrastruktury, która jest szczególnie ważna dla konkurencyjności regionów.

Huebner przyznała, iż ma świadomość, że projekty transportowe są bardzo trudne do dobrego przygotowania, ale mimo to Polska traci juz na starcie. Zapewniła jednak, że "trwają prace nad uproszczeniem procedur".

Pani komisarz przyjechała do Łodzi aby spotkać się m.in. z przedstawicielami władz miasta i regionu, studentami, przedsiębiorcami. To jej pierwsza - jak powiedziała - oficjalna wizyta w naszym kraju po jesiennych wyborach. (PAP)

jaw/ ls/

13:19 06/02/23

Tagi: premier, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz