Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

IBnGR: w III kwartale br. PKB wzrosło o 1,8 proc. rok do roku

0
Podziel się

W trzecim kwartale tego roku PKB wzrosło o 1,8 proc. rok do roku, a w
czwartym kwartale wzrost PKB przyspieszy do 2,1 proc. - prognozuje Instytut Badań nad Gospodarką
Rynkową w opublikowanym we wtorek raporcie.

bErjFnyt

W trzecim kwartale tego roku PKB wzrosło o 1,8 proc. rok do roku, a w czwartym kwartale wzrost PKB przyspieszy do 2,1 proc. - prognozuje Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową w opublikowanym we wtorek raporcie.

Wiceprezes Instytutu Bohdan Wyżnikiewicz powiedział podczas spotkania z dziennikarzami, że w czwartym kwartale i w całym przyszłym roku będziemy świadkami powolnego przyspieszenia w gospodarce.

Według szacunków Instytutu, w trzecim kwartale 2013 r. tempo wzrostu gospodarczego było po raz drugi z rzędu wyższe niż odnotowane trzy miesiące wcześniej.

bErjFnyv

"Wzrost produktu krajowego brutto w odniesieniu do analogicznego kwartału roku poprzedniego wyniósł 1,8 proc. Było to najszybsze tempo wzrostu od pięciu kwartałów. Uwzględniając czynniki sezonowe, tempo wzrostu PKB w okresie od lipca do września wyniosło 0,6 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału" - czytamy w raporcie Instytutu.

W jego ocenie, głównym czynnikiem wzrostu gospodarczego w trzecim kwartale był popyt krajowy. "Traktować należy to jako korzystny sygnał płynący z gospodarki, ponieważ świadczy to o uniezależnianiu się polskiej gospodarki od niepewnej koniunktury zewnętrznej" - zauważyli autorzy raportu.

Tempo wzrostu popytu krajowego w trzecim kwartale br. Instytut szacuje na 1,4 proc. Na wzrost popytu krajowego największy wpływ miał wzrost spożycia ogółem, które zwiększyło się o 1,4 proc. Tempo wzrostu spożycia indywidualnego, czyli konsumpcji, wyniosło w tym samym czasie 0,9 proc. Piąty kwartał z rzędu obniżały się nakłady brutto na środki trwałe, czyli wydatki inwestycyjne. W okresie od lipca do września spadły one o 1,7 proc., co wiązać należy z przedłużającym się kryzysem w budownictwie oraz niepewnością wśród przedsiębiorców.

Instytut prognozuje, że ten rok zamknie się wzrostem gospodarczym w wysokości 1,3 proc., a w przyszłym roku polska gospodarka będzie rozwijać się w tempie 2,5 proc.

bErjFnyB

W ocenie Instytutu problemem, z którym będziemy się borykać w kolejnych miesiącach, będzie sytuacja na rynku pracy. Mimo że bezrobocie będzie stopniowo spadać. (PAP)

mmu/ aop/ je/

bErjFnyW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)