Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Ich czworo" Gabrieli Zapolskiej w Teatrze Polonia

0
Podziel się:

Tragifarsę "Ich czworo. Tragedia ludzi głupich w trzech aktach" Gabrieli
Zapolskiej w reżyserii Jerzego Stuhra będzie można oglądać od 20 lutego w warszawskim Teatrze
Polonia. W rolach głównych wystąpią Jerzy Stuhr, Iza Kuna, Sonia Bohosiewicz i Tomasz Kot.

*Tragifarsę "Ich czworo. Tragedia ludzi głupich w trzech aktach" Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Jerzego Stuhra będzie można oglądać od 20 lutego w warszawskim Teatrze Polonia. W rolach głównych wystąpią Jerzy Stuhr, Iza Kuna, Sonia Bohosiewicz i Tomasz Kot. *

Akcja sztuki Zapolskiej rozpoczyna się w Wigilię Bożego Narodzenia, kończy pierwszego dnia kolejnego roku. Mąż (Stuhr) i żona (Bohosiewicz), znudzeni sobą nawzajem, usiłują urządzić swoje życia - każde w zgodzie z własnymi oczekiwaniami. On poświęca się pracy, wycofując się ze świata, ona szuka pocieszenia w romansie z innym mężczyzną (Kot). Niemym świadkiem kryzysu rodziny jest także córka Lilia (Mencel/Poświatowska), która - nie mając na nic wpływu - również musi odnaleźć się w nowej sytuacji.

Reżyser spektaklu Jerzy Stuhr w 2012 r. zrealizował tę komedię obyczajową jako słuchowisko w Radiu Kraków. "Zorientowałem się wtedy po reakcji publiczności, że ten tekst ma dzisiaj nadal świetny odbiór. Należy go tylko dobrze wypreparować i większość osób siedzących na widowni rozumie o co w nim chodzi: rozpada się rodzina" - mówił w styczniu w rozmowie z PAP.

"Obserwujemy klasyczny trójkąt, a jednak sztuka nazywa się "Ich czworo". Dlatego staram się pokazać tę historię oczami dziecka, a warstwa komediowa utworu schodzi na dalszy plan. Jak napisała sama Zapolska - to jest +tragedia ludzi głupich+ i ci głupi są oczywiście dla widzów śmieszni. Proszę jednak kolegów-aktorów, żeby akcentowali swoją grą drapieżną stronę tego utworu (...). Zapolska potrafiła wspaniale psychologicznie rysować swoje postaci, dlatego to jest ciągle bardzo współczesny tekst" - podkreślał Stuhr.

Gabriela Zapolska - pisarka, aktorka, felietonistka - w swojej twórczości chętnie poruszała trudne, życiowe tematy, czym wywoływała ataki krytyki, zarzucającej jej nadmierne eksponowanie problemów ciała i poruszanie tematów tabu. Najbardziej znana jest ze swoich sztuk scenicznych jak "Żabusia", "Małka Szwarcenkopf" czy "Moralność pani Dulskiej". Tragifarsa o trójkącie małżeńskim należy do jednego z jej najbardziej znanych utworów.

"Zapolska miała świetne ucho do dialogów, potrafiła kreować ciekawe postaci - w wypadku tej sztuki flagowe przykłady głupoty. Wszyscy są głupi w tej sztuce. Może w świecie uczuć po prostu nie ma mądrych. Spektakl jest o tym, że wiele rzeczy się w życiu zmienia, również rodzina i uczucia; pytanie tylko, czy ceny za to nie ponoszą dzieci - traktowane przedmiotowo, wyrywane z rąk do rąk - i czy nie jest ona za wysoka" - oceniła Renata Dancewicz, odtwórczyni roli Wdowy.

Grający Kochanka, przyczyniającego się do kryzysu małżeńskiego, Tomasz Kot uznał dramat za bardzo aktualny, choć od czasów jego premiery minęło ponad 100 lat. "Problemy poruszane przez ten utwór są bardzo aktualne. Przypuszczalnie, te problemy będą aktualne także za następne kilkadziesiąt lat. Jerzy Stuhr powtarzał nam od dawna: od Greków się wiele zmieniło - my jeździmy samochodami, ale jedno się nie zmieniło: dramat ludzki" - zaznaczył.

W sztuce występują: Jerzy Stuhr, Sonia Bohosiewicz, Iga Mencel/Milena Poświatowska, Tomasz Kot, Renata Dancewicz, Iza Kuna, Krystyna Froelich, Wojciech Chorąży. (PAP)

pj/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)