Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Igrzyska sportowe dla dzieci po przebytej chorobie nowotworowej we wrześniu w Warszawie

0
Podziel się:

Onko-Olimpiada - pierwsze w Polsce igrzyska
sportowe dla dzieci po przebytej chorobie nowotworowej - odbędzie
się we wrześniu w Warszawie. W igrzyskach, które rozpoczną się 8
września w Akademii Wychowania Fizycznego, wezmą udział dzieci ze
wszystkich ośrodków onkologicznych z Polski oraz z Rosji,
Białorusi i Ukrainy.

Onko-Olimpiada - pierwsze w Polsce igrzyska sportowe dla dzieci po przebytej chorobie nowotworowej - odbędzie się we wrześniu w Warszawie. W igrzyskach, które rozpoczną się 8 września w Akademii Wychowania Fizycznego, wezmą udział dzieci ze wszystkich ośrodków onkologicznych z Polski oraz z Rosji, Białorusi i Ukrainy.

Organizatorami Onko-Olimpiady są Fundacja Spełnionych Marzeń oraz fundacja ORIMARI. Patronat nad imprezą objęła Maria Kaczyńska.

"Dzieci cierpiące na choroby nowotworowe zostają wyrwane ze swojego środowiska. Leczenie trwa zwykle kilka miesięcy, powrót do szkoły, do grupy rówieśniczej bywa dla nich bardzo trudny. Olimpiada będzie dla nich szansą na powrót przez sport" - powiedział w środę na konferencji prasowej Tomasz Osuch, prezes Fundacji Spełnionych Marzeń.

Ambasadorem Onko-Olimpiady jest Małgorzata Foremniak. "Dzięki olimpiadzie nasze dzieci mogą nauczyć się, że nadzieja i wiara w zwycięstwo są najważniejsze w walce z chorobę" - powiedziała aktorka.

Mariusz Czerkawski, członek Komitetu Honorowego Onko-Olimpiady, dodał, że jako sportowiec wie, jak ważna jest wiara we własne siły. Również Jacek Wszoła, który także jest członkiem Komitetu Honorowego, wyraził przekonanie, że każdy, kto uprawia sport wie, że zawsze warto walczyć do końca. "W sporcie, w życiu i walce z chorobą nigdy nie należy się poddawać" - podkreślił Wszoła.

Andrzej Nejman, który z Fundacją Spełnionych Marzeń współpracuje od 2004 roku, wyraził nadzieję, że olimpiada będzie dla chorych dzieci swoistą motywacją do walki z chorobą, pokaże dzieciom i ich rodzicom, że powrót do zdrowia jest możliwy.

Organizatorzy przewidują, że w Onko-Olimpiadzie weźmie udział ok. 250 dzieci. Mają nadzieję, że będzie to impreza cykliczna. Uczestnicy będą rywalizować w konkurencjach dostosowanych do poziomu ich sprawności fizycznej m.in. w bieganiu, pływaniu, skokach w dal, pchnięciu kulą, tenisie stołowym, a także konkurencjach specjalnych, takich jak chód z asystą czy wyścig na wózkach inwalidzkich. Program został opracowany po konsultacjach z rehabilitantami i lekarzami. Koszty związane z udziałem w igrzyskach pokryją organizatorzy. Zwycięzcy dostaną prawdziwe medale wykonane w Mennicy Polskiej, wszyscy uczestnicy otrzymają nagrody.

"Chcemy, żeby to była świetna zabawa - ani słowa o chorobie i leczeniu" - podkreślił Osuch.

Co roku w Polsce na choroby nowotworowe zapada ok. 1400 dzieci.

Fundacja Spełnionych Marzeń powstała w 2002 roku z inicjatywy Małgorzaty i Tomasza Osuchów, którzy stracili 11-letniego syna po długiej walce z chorobą nowotworową. Fundacja opiekuje się dziećmi z chorobami nowotworowymi leczącymi się w dwóch specjalistycznych ośrodkach w Warszawie: w Instytucie Matki i Dziecka oraz w Szpitalu Klinicznym przy Marszałkowskiej. W 2006 roku fundacja otworzyła "Dom Spełnionych Marzeń" w Zalesiu Górnym, dokąd pacjenci z dziecięcych oddziałów onkologicznych ze wszystkich ośrodków w Polsce przyjeżdżają na tygodniowe turnusy, podczas których realizowane są programy aktywizujące, m.in. warsztaty sztuki, tańca, podróżniczo-przyrodnicze czy informatyczne. Posiadłość tę udostępniła Fundacja Orimari z Lichtensteinu, która dofinansowuje również działalność ośrodka.

akw/ itm/ rod/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)