Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

II edycja konkursu "Nasi bliscy, nasze dzieje, nasza pamięć"

0
Podziel się:

Przybliżenie młodzieży historii II wojny oraz poszerzenie bazy programu
"Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką" to cele II edycji konkursu "Nasi bliscy,
nasze dzieje, nasza pamięć" organizowanego przez Fundację Polsko-Niemieckie Pojednanie.

Przybliżenie młodzieży historii II wojny oraz poszerzenie bazy programu "Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką" to cele II edycji konkursu "Nasi bliscy, nasze dzieje, nasza pamięć" organizowanego przez Fundację Polsko-Niemieckie Pojednanie.

II tegoroczna edycja ogólnopolskiego konkursu "Nasi bliscy, nasze dzieje, nasza pamięć - Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką" rozpocznie się 1 września, z początkiem nowego roku szkolnego. Jest skierowana do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Konkurs ma przybliżyć młodzieży historię II wojny światowej poprzez poznawanie losów własnej rodziny, wydarzeń, które miały miejsce w ich własnej wsi, miasteczku czy dzielnicy. Informacje te zasilą bazę programu "Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką", którego celem jest powiększanie imiennej listy osób - dostępnej również w internecie - obywateli polskich, którzy w latach 1939-1945 zostali zamordowani lub byli represjonowani pod okupacją niemiecką.

Jak podkreślają organizatorzy, każdy uczestnik konkursu może przyczynić się do przywrócenia imion i nazwisk bezimiennym ofiarom, pomóc zachować pamięć o członkach swojej rodziny, o znajomych i sąsiadach, o nieznanych bohaterach i ofiarach wojny, wreszcie o każdej osobie prześladowanej, o której informacje uda mu się pozyskać.

Uczestnikami konkursu mogą być osoby indywidualne, grupy uczniów, koła historyczne i naukowe, drużyny i zastępy harcerskie, biblioteki, domy kultury i inne organizacje młodzieżowe działające na terenie Polski oraz po raz pierwszy w tej edycji szkoły polskie i polonijne działające poza granicami kraju.

W I edycji konkursu wzięło udział blisko 2 tys. uczniów, którzy zebrali informacje o ponad 7 tys. ofiar. Dotarli do wielu zapomnianych świadków historii, pogłębili wiedzę o historii swoich rodzin i swoich małych ojczyzn.

Honorowy patronat nad II edycją konkursu przyjęli m.in. minister edukacji narodowej Katarzyna Hall, pełnomocnik prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego Władysław Bartoszewski oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

Patronat medialny nad konkursem objęła m.in. Polska Agencja Prasowa.

Szczegółowe informacje, w tym regulamin konkursu, są dostępne na stronach www.fpnp.pl oraz www.straty.pl. (PAP)

akn/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)