Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

II Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny Halina Czerny-Stefańska in Memoriam

0
Podziel się

60 pianistów z całego świata weźmie udział w rozpoczynającym się 16 września
w Poznaniu II Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Halina Czerny-Stefańska in Memoriam.

bEgkOajp

60 pianistów z całego świata weźmie udział w rozpoczynającym się 16 września w Poznaniu II Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Halina Czerny-Stefańska in Memoriam.

Konkurs skierowany jest do uzdolnionych pianistów urodzonych po 1 stycznia 1981. Potrwa do 23 września, będzie się składał z trzech etapów. W jego trakcie artyści będą grali utwory Jana Sebastiana Bacha, Siergieja Rachmaninowa, Aleksandra Skriabina, Ferenca Liszta, Claude'a Debussy`ego, Igora Strawińskiego, Witolda Lutosławskiego˙i Fryderyka Chopina.

Główną nagrodą jest 5 tys. euro.

bEgkOajr

Ideą organizatorów konkursu jest promocja młodych,˙zdolnych pianistów, dlatego część nagród ma formę płatnych recitali i koncertów symfonicznych w filharmoniach oraz innych ważnych salach koncertowych w Polsce i w Europie. Przewodniczącą jury będzie córka patronki konkursu, prof. Elżbieta Stefańska.

Na konkurs wpłynęło blisko 70 zgłoszeń.

"Jak na konkurs trzyetapowy, jest to znacząca liczba. Cieszymy się wielkim zaufaniem i chęcią do występów wśród młodych pianistów z całego świata, laureatów ważnych konkursów. Jest to istotne tym bardziej, że konkurs ma skromną tradycję, to dopiero jego druga edycja" - powiedziała w czwartek na konferencji prasowej dyrektor artystyczny konkursu prof. Alicja Kledzik.

Jak powiedział prof. Bogumił Nowicki, rektor Akademii Muzycznej w Poznaniu, która jest współorganizatorem wydarzenia, wśród dwóch fortepianów pozostających do dyspozycji uczestników konkursu będzie instrument na którym grała Julianna Awdiejewa, zwyciężczyni XVI Konkursu Chopinowskiego w 2010 roku.

bEgkOajx

Pierwsza edycja konkursu organizowanego jako Europejski Konkurs Pianistyczny Halina Czerny-Stefańska in Memoriam odbyła się we wrześniu 2008, Grand Prix zdobyła wtedy Białorusinka Olga Stezhko. Kolejne edycje odbywają się w cyklu trzyletnim.

Halina Czerny-Stefańska, wybitna polska pianistka, urodziła się w 1922 roku w Krakowie. W 1949 roku zdobyła pierwsze miejsce na IV Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie, co zapoczątkowało jej karierę w salach koncertowych całego świata. Występowała we wszystkich krajach Europy, w Japonii, Ameryce Północnej i Południowej. Jej recitale w ONZ i w Carnegie Hall w Nowym Jorku były wielkimi wydarzeniami artystycznymi.

W jej bogatym repertuarze koncertowym znajdowały się utwory z wszystkich epok - od baroku do muzyki współczesnej. Dominowała jednak muzyka Fryderyka Chopina. Nagrała wiele płyt z mazurkami i nokturnami Chopina oraz utworami Ignacego Jana Paderewskiego.

Wielokrotnie zasiadała w jury najbardziej znanych międzynarodowych konkursów pianistycznych. Wykładała na wielu uczelniach artystycznych na świecie. Jedyną polską uczelnią, w której prowadziła klasę fortepianu, była poznańska Akademia Muzyczna im. Paderewskiego. Zmarła w rodzinnym Krakowie w 2001 roku. (PAP)

bEgkOajy

rpo/ hes/

bEgkOajS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)