Notowania

muzyczne
05.09.2009 18:25

III Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka

Młodzi fleciści, saksofoniści i akordeoniści z kilkunastu krajów świata rywalizują w rozpoczętym w sobotę w Dąbrowie Górniczej (Śląskie) III Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Michała Spisaka.

Podziel się
Dodaj komentarz

Młodzi fleciści, saksofoniści i akordeoniści z kilkunastu krajów świata rywalizują w rozpoczętym w sobotę w Dąbrowie Górniczej (Śląskie) III Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Michała Spisaka.

Patron konkursu to pochodzący z tego miasta kompozytor, który m.in. ponad 50 lat temu skomponował hymn olimpijski.

Organizowany w obecnej formule od trzech lat coroczny konkurs adresowany jest do muzyków grających na instrumentach dętych. W obecnej edycji najliczniejszą grupę wśród 78 uczestników stanowią fleciści. Rywalizują muzycy z Polski, Danii, Ukrainy, Czech, Białorusi, Litwy, Włoch, Niemiec, Hiszpanii, Szwajcarii, a także Meksyku i Tajwanu.

Przesłuchania konkursowe rozpoczną się w niedzielę i potrwają ponad tydzień. Uczestników oceni międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Joachima Pichury z katowickiej Akademii Muzycznej. Młodzi artyści, którzy mają mniej niż 29 lat, walczą o nagrody pieniężne - pierwsza to 12 tys. zł. Koncert laureatów zaplanowano na 14 września.

Zdaniem prezydenta Dąbrowy Górniczej, Zbigniewa Podrazy, międzynarodowy zasięg konkursu i coraz większe zainteresowanie nim w kraju i za granicą świadczą o rosnącym znaczeniu tego wydarzenia w środowisku muzycznym.

"Ten konkurs jest także hołdem składanym znakomitemu twórcy, muzykowi pochodzącemu z Dąbrowy Górniczej. Kolejne już zmagania konkursowe pozwolą szerzej rozpropagować twórczość kompozytora i spopularyzują jego osiągnięcia" - uważa prezydent miasta.

Rektor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, prof. Tomasz Miczka, pochwalił ideę konkursu, który promuje prawdziwe muzyczne wartości.

"Konkurs w swej istocie jest również łączeniem, w tym przypadku łączeniem muzycznych idei. To konfrontacja kunsztu, wiedzy, a przede wszystkim pięknie pojęta rywalizacja. Chcemy wspólnie wspierać takie właśnie muzyczne wartości, wbrew codzienności krzyczącej do nas na każdym kroku dźwiękami byle jakimi i agresywnymi; wbrew wszechobecnej komercjalizacji i potrzebie opłacalności tego, co się wykonuje" - powieział profesor.

Michał Spisak (1914-1965) to wybitny polski kompozytor, przedstawiciel polskiego XX-wiecznego neoklasycyzmu. Z pochodzenia dąbrowianin, absolwent Konserwatorium Muzycznego w Katowicach, całe twórcze życie spędził w Paryżu, gdzie m.in. studiował kompozycję u słynnej Nadii Boulanger.

Artysta tworzył muzykę symfoniczną, kameralną i utwory solowe na fortepian, skrzypce i instrumenty dęte. Najlepszy okres jego pracy przypadł na czas powojenny. W 1955 r. otrzymał Grand Prix za "Hymne Olympique" w Międzynarodowym Konkursie na Oficjalny Hymn Olimpijski w Monako, wybrany spośród 392 propozycji. W 1957 r. zdobył pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. królowej Elżbiety w Brukseli za "Concerto giocoso" na orkiestrę kameralną.

Pierwszy międzynarodowy konkurs imienia Michała Spisaka - w 2007 r. - był kontynuacją wcześniejszego konkursu o randze ogólnopolskiej. Ten z kolei był następstwem Festiwalu im. Spisaka, zorganizowanego w 40. rocznicę śmierci artysty.

Wstęp na wszystkie koncerty i konkursowe przesłuchania jest bezpłatny. (PAP)

mab/ hes/

Tagi: muzyczne, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz