Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

IMGW: tegoroczna zima bardzo chłodna

0
Podziel się

Tegoroczną zimę w Polsce należy zaliczyć do bardzo chłodnych. Średnia
temperatura dla trzech zimowych miesięcy wyniosła: -3 st. C. Miesiącem ekstremalnie chłodnym był
grudzień 2010 r. - poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

bEhOXIXp

Tegoroczną zimę w Polsce należy zaliczyć do bardzo chłodnych. Średnia temperatura dla trzech zimowych miesięcy wyniosła: -3 st. C. Miesiącem ekstremalnie chłodnym był grudzień 2010 r. - poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

"Biorąc pod uwagę klasyfikację warunków termicznych, tegoroczną zimę w Polsce należy zaliczyć do zim bardzo chłodnych (jest to 3. klasa w 5 stopniowej klasyfikacji termicznej zim poniżej normy)" - poinformował IMGW w przesłanym komunikacie.

Średnia temperatura powietrza dla Polski w miesiącach od grudnia do lutego wyniosła: -3,0 st. Celsjusza i była niższa od normy klimatycznej dla okresu 1971-2000 o 2,2 st.C.

bEhOXIXr

Jak wyjaśniają specjaliści z IMGW, zima 2010/11 była drugim z kolei sezonem zimowym, który klasyfikowany był jako chłodniejszy od normy w skali kraju i poszczególnych regionów. Taka sytuacja wcześniej miała miejsce w przypadku sezonów 1984/85 i 1986/87, 2004/5 i 2005/6.

Najchłodniejszymi regionami Polski były: wschodnia część pojezierzy - gdzie średnia temperatura wyniosła: -4,8 st.C; wschodnia część pasa nizin: -3,8 st.C.; szczytowe partie Karkonoszy i Tatr.

W grudniu 2010 średnia temperatura wynosiła -5,2 st.C. "Miesiąc klasyfikowany był jako ekstremalnie chłodny (5. klasa w 5 stopniowej klasyfikacji termicznej zim poniżej normy)" - informuje IMGW. Styczeń klasyfikowany był jako termicznie normalny. Średnia temperatura w tym miesiącu wynosiła -0,6 st.C. Luty - ze średnią temperaturą -3,3 st.C. - oceniono jako bardzo chłodny.

Najniższą temperaturę: -26,7 st. C odnotowano w Jeleniej Górze 16 grudnia. Najcieplej w trzech zimowych miesiącach było 24 grudnia w Bielsko-Białej, gdzie termometry wskazały 14,2 st.C.

bEhOXIXx

"Suma opadów w skali całego kraju przekroczyła w sezonie zimowym 100 mm i była zbliżona do normy dla okresu 1971-2000 (109,5mm). Opady cechowały się jednak dużym przestrzennym zróżnicowaniem" - czytamy w komunikacie IMGW.

Przez całą zimę utrzymywała się pokrywa śnieżna. Jej maksymalna grubość - odnotowana w sieci stacji synoptycznych IMGW PIB - wynosiła 94cm na Kasprowym Wierchu i 85 cm na Śnieżce. Na obu tych szczytach pokrywa śnieżna występowała przez cały sezon. Podobnie było w Suwałkach, gdzie maksymalna grubość pokrywy śnieżnej wynosiła 64 cm.

"Poza wymienionymi miejscowościami najdłużej, nieprzerwana pokrywa śnieżna występowała w północnej Polsce, zwłaszcza we wschodniej części Pomorza - powyżej 45 dni oraz na Warmii i Mazurach - więcej niż 67 dni" - wyjaśniają specjaliści IMGW.

Usłonecznienie, czyli łączny czas świecenia Słońca, w sezonie zimowym wynosiło od mniej niż 130 godzin w centralnej części kraju do ponad 230 godzin w Tatrach. Najwyższe nasłonecznienie odnotowano w Polsce Północnej, gdzie Słońce świeciło o ponad 50 godzin dłużej niż wynosi norma. (PAP)

bEhOXIXy

ekr/ tot/

bEhOXIXS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)