Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

IMiGW: Lotniska nielegalnie korzystają z naszych danych

0
Podziel się

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej twierdzi, że lotniska nielegalnie
korzystają z ich danych pogodowych. Rzecznik Instytutu Łukasz Legutko zapowiedział w środę,
podjęcie kroków prawnych w celu wyjaśnienia sprawy.

bEigvDat

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej twierdzi, że lotniska nielegalnie korzystają z ich danych pogodowych. Rzecznik Instytutu Łukasz Legutko zapowiedział w środę, podjęcie kroków prawnych w celu wyjaśnienia sprawy.

Od wtorku IMiGW przestał dostarczać prognozy pogody dla zarządzających lotniskami w podkrakowskich Balicach, gdańskim Rębiechowie i poznańskiej Ławicy. Instytut tłumaczy, że to dlatego, iż lotniska nie podpisały z nim umowy i nie zapłaciły za informacje meteorologiczne dostarczane od początku roku.

Rzecznik Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Grzegorz Hlebowicz zapewniał we wtorek PAP, że rozmowy biznesowe i umowy handlowe pomiędzy IMiGW a lotniskami nie wpłyną na bezpieczeństwo lotów. "Agencja ma umowę z IMiGW i to od nas załogi samolotów otrzymują informacje pogodowe" - wyjaśnił.

bEigvDav

Tymczasem, jak podaje rzecznik IMiGW, prezes PAŻP Krzysztof Banaszek w rozmowie telefonicznej z Dyrektorem Instytutu Mieczysławem Ostojskim zapewnił, że nie udostępnia danych meteorologicznych lotniskom.

"Skoro zarządcy lotnisk twierdzą, że posiadają te dane i z nich korzystają oznacza to, że mają je nielegalnie i w związku z tym IMiGW podejmie środki prawne w celu wyjaśnienia sprawy" - poinformował PAP w środę rzecznik prasowy. Przypomniał, że IMiGW jest jedyną instytucją w Polsce posiadającą certyfikat Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz jest wyznaczony przez Ministra Infrastruktury do świadczenia usług osłony meteorologicznej lotnictwa cywilnego.(PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

bos/ mow/

bEigvDaW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)