Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

IMiGW ostrzega przed intensywnym deszczem na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie

0
Podziel się
bEgqqjYR

W nocy z soboty na niedzielę i w samą niedzielę na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie prognozowane są intensywne opady deszczu. Z tego powodu w dorzeczu górnej i środkowej Odry oraz na górnej Odrze przewidywane są wzrosty stanów wody, na większości rzek powyżej stanów alarmowych - ostrzega IMiGW.

Lokalnie, zwłaszcza w rzekach górskich i podgórskich, przybory wód mogą być bardzo gwałtowne.

bEgqqjYT

IMiGW ostrzega, że wody rzek mogą występować z koryt i zalewać przybrzeżne tereny. Przebywanie nad brzegami rzek może być niebezpieczne, będą występować utrudnienia w prowadzeniu prac w korytach rzek, a także podtopienia terenów bezodpływowych i obniżonych.

Również same opady deszczu mogą powodować liczne podtopienia, a także zniszczenia zabudowań, dróg i mostów, duże trudności komunikacyjne, a nawet stwarzać zagrożenie dla życia.

W woj. dolnośląskim wysokość opadów ma sięgać od 40 do 55 mm, lokalnie od 75 do 90 mm, tylko w dorzeczu dolnego Bobru i dolnej Nysy Łużyckiej od 25 do 40 mm. Z kolei w woj. opolskim ma spaść od 45 do 60 mm deszczu, lokalnie od 80 do 95 mm, a na Płaskowyżu Głubczyckim lokalnie około 110 mm.

IMiGW spodziewa się, że na górnej Odrze poziom wody znacząco wzrośnie powyżej stanów alarmowych; jeżeli prognozowane opady wystąpią to w profilu Racibórz-Miedonia stan wody może osiągnąć ok. 900 cm, czyli ok. 1800 m3/s.

bEgqqjYZ

W obu województwach deszcz ma też padać w nocy z niedzieli na poniedziałek. (PAP)

ral/ ls/

bEgqqjZu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)