Notowania

wiadomości
28.06.2011 17:09

Imprezy towarzyszące przekazaniu prezydencji Polsce przez Węgry

Wręczenie premierowi Donaldowi Tuskowi flagi i pałeczki sztafetowej prezydencji przez węgierskiego premiera Viktora Orbana, koncert kapeli ludowej Teka i odsłonięcie w stolicy pomnika Laszlo O'svatha będą m.in. towarzyszyć przekazaniu prezydencji Polsce przez Węgry.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wręczenie premierowi Donaldowi Tuskowi flagi i pałeczki sztafetowej prezydencji przez węgierskiego premiera Viktora Orbana, koncert kapeli ludowej Teka i odsłonięcie w stolicy pomnika Laszlo O'svatha będą m.in. towarzyszyć przekazaniu prezydencji Polsce przez Węgry.

Cykl imprez towarzyszących przekazaniu prezydencji rozpoczęła symboliczna pielgrzymka Węgrów przez miejsca związane z postaciami historycznymi wspólnymi dla Polski i Węgier, w której uczestniczy m.in. przewodniczący węgierskiego parlamentu Laszlo Koever i trzech węgierskich biskupów. Pielgrzymka rozpoczęła się 27 czerwca w dniu patrona Węgier św. Władysława, od Krakowa, gdzie złożono wieńce na grobach św. królowej Jadwigi i Stefana Batorego. Później pątnicy udali się na Jasną Górę, by wspominać założyciela zakonu paulinów, bł. Euzebiusza z Ostrzyhomia. Paulini zapowiedzieli ofiarowanie im wiernej kopii Obrazu Jasnogórskiego, która trafi do specjalnej kaplicy w bazylice św. Stefana w Budapeszcie. Ostatnim etapem pielgrzymki będzie msza św. w Starym Sączu, miejscu działalności i pochówku św. Kingi.

30 czerwca Opera Śląska w Bytomiu będzie gościć artystów teatru Csokonai z Debreczyna, którzy zaprezentują operę węgierskiego kompozytora Ferenca Erkela "Bank ban". To trójaktowy spektakl operowy napisany w 1861 r. przez węgierskiego kompozytora Ferenca Erkela. Libretto, autorstwa Beniego Egressyego, oparte jest na sztuce Józsefa Katony o tym samym tytule i opowiada o okolicznościach mającego miejsce w XIII w. zabójstwa królowej Gertrudy Merańskiej, żony króla Endre (Andrzeja) II.

Następnego dnia w gmachu Opery odbędzie się koncert "Polak-Węgier dwa bratanki" w reż. Wiesława Ochmana z udziałem artystów polskich i węgierskich, podczas którego zostaną zaprezentowane arie operowe i operetkowe świata. Na 2 lipca zaplanowano wystawienie opery "Straszny dwór" Stanisława Moniuszki w reż. Feliksa Widery. Spektaklowi będzie towarzyszyć gala z udziałem przedstawicieli władz państwowych Polski i Węgier z okazji objęcia przez Polskę przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej i zakończenia prezydencji Węgier.

1 lipca na stołecznym Rynku Nowego Miasta przewodniczący komisji ds. europejskich węgierskiego Zgromadzenia Narodowego Richard Hoercsik przekaże głównemu doradcy ds. europejskich i polityki zagranicznej prezydenta Bronisława Komorowskiego Romanowi Kuźniarowi 106-litrową beczkę tokajskiego wina. To prezent Węgier dla Polski, który ma symbolizować więzi między naszymi narodami i współpracę między Budapesztem a Warszawą także podczas piastowania prezydentury w Radzie Europy.

106-litrowa beczka jest tradycyjnej objętości, dawniej stosowanej do tokajskiego wina - to tzw. beczka z Goenc. Wykonał ją ręcznie z parusetletniego dębu Sandor Sipos, bednarz z Salank, podkarpackiej wioski zamieszkałej prawie wyłącznie przez Węgrów. Znajdują się na niej płaskorzeźby przestawiają herby Polski i Węgier. Towarzyszy jej mniejsza 10-litrowa beczułka, która wraz z flagą i pałeczką sztafetową prezydencji ma zostać przekazana tego samego dnia przez premiera Węgier Orbana premierowi Tuskowi podczas konferencji prasowej w Kancelarii Rady Ministrów, zaplanowanej po rozmowach polityków.

Po uroczystości na Rynku Nowego Miasta odbędzie się koncert kapeli ludowej Teka z tancerzami ludowymi pt. "Zajazd na granicy". Zostanie wówczas zaprezentowana muzyka, śpiew i tańce z rejonu Europy Środkowo-Wschodniej z wykorzystaniem unikatowych instrumentów, takich jak lira korbowa, mora-harpa czy fidel płocka. W czasie koncertów będzie można również spróbować specjałów kuchni polskiej, czeczeńskiej, ormiańskiej, rosyjskiej, żydowskiej czy węgierskiej. Nie zabraknie też rękodzieła inspirowanego sztuką ludową i stoisk z muzyką świata.

Tego samego dnia na stołecznej Białołęce zostanie odsłonięty pomnika Laszlo O'svatha, pracownika węgierskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, który podczas II wojny światowej pomagał polskim uchodźcom. Pomnik przedstawia sylwetkę O'svatha w pozycji siedzącej. Za nim wznosi się kolumnowa ściana, na której umieszczono jego notę biograficzną oraz tablice z nazwiskami węgierskich urzędników i cywilów, którzy podczas II wojny udzielili pomocy polskim uchodźcom. W uroczystości udział wezmą przedstawiciele władz polskich i węgierskich. (PAP)

akn/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz