Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Inauguracja projektu "Akademickie Mazowsze 2030"

0
Podziel się:

Wizja rozwoju szkolnictwa wyższego na Mazowszu, m.in. podniesienie jakości
kształcenia pod względem wymagań współczesnego rynku pracy i gospodarki opartej na wiedzy, to cel
projektu badawczego "Akademickie Mazowsze 2030". W piątek na Politechnice Warszawskiej odbyła się
jego uroczysta inauguracja.

Wizja rozwoju szkolnictwa wyższego na Mazowszu, m.in. podniesienie jakości kształcenia pod względem wymagań współczesnego rynku pracy i gospodarki opartej na wiedzy, to cel projektu badawczego "Akademickie Mazowsze 2030". W piątek na Politechnice Warszawskiej odbyła się jego uroczysta inauguracja.

"W projekcie, którego pełna nazwa brzmi +Foresight (prognoza - PAP) regionalny dla szkół wyższych Warszawy i Mazowsza - Akademickie Mazowsze 2030+, chodzi o wskazanie dziedzin kształcenia, które będą ważne dla przyszłości Polski i określenie trendów rozwoju szkolnictwa wyższego do 2030 r." - poinformował PAP zastępca kanclerza Politechniki Warszawskiej ds. rozwoju, Mariusz Wielec. W rezultacie - jak wyjaśnił - projekt pozwoli tworzyć nowocześniejsze programy kształcenia i prowadzić badania dostosowane do potrzeb gospodarki opartej na wiedzy.

"Nie jest już tajemnicą, że fundusze strukturalne Unii Europejskiej będą przekierowane na sektor innowacyjności, co z jednej strony stwarza szansę dla naszych uczelni, a z drugiej pokazuje, że nie będzie więcej pieniędzy na prostą uczelnianą infrastrukturę" - dodał.

W projekcie, którego głównymi pracami pokieruje Politechnika Warszawska, wezmą udział uczelnie publiczne i niepubliczne: Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych, Szkoła Główna Handlowa oraz Akademia Leona Koźmińskiego.

Jak mówił jej rektor, prof. Andrzej K. Koźmiński, projekt realizuje ważną zasadę polskiego życia społecznego i politycznego: "Nic o nas bez nas". "Jest rzeczą bardzo cenną, by przyszłość szkolnictwa wyższego w Polsce była w rękach najlepszych polskich uczelni" - powiedział prof. Koźmiński. Podkreślił, że "szczególnie istotne jest wypracowanie modelu współdziałania uczelni publicznych i niepublicznych".

W jego ocenie, projekt pozwoli mazowieckim uczelniom uzyskać lepszą pozycję na międzynarodowym rynku edukacyjnym. "Mamy wiele zaległości do nadrobienia i jestem przekonany, że ten projekt przyczyni się do tego, żeby w Polsce, a szczególnie na Mazowszu, powstała liczna grupa liczących się na świecie uczelni" - powiedział Koźmiński.

Zakończenie projektu jest planowane na styczeń 2012 r. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Jego budżet wynosi 5,4 mln zł. (PAP)

nno/ hes/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)